Sunt si anxioasa, si depresiva

ileanap
Mesaje: 1
Membru din: Dum Aug 09, 2015 5:24 pm

Sunt si anxioasa, si depresiva

Mesaj de ileanap »

Ma bucur ca am gasit acest site si acest forum. Sunt ani si ani de cand ma confrunt cu depresiile si starile de anxietate. De fapt, dintotdeauna am fost o anxioasa si o melancolica, il si mostenesc pe tatal meu, dar cel mai grav a fost in 93, cand tatal meu a decedat si atunci am facut un episod depresiv major, cu anxietate generalizata. Am facut de 3 ori tratamente cu pastile, dar, de fiecare data cand dispozitia se mai echilibra, renuntam la tratament. Oricum, asta e modelul meu de a reactiona in viata, toate la mine sunt catastrofe de netrecut, chiar si cele mai simple probleme. Acum trebuie sa-mi revin, am o fetita de 11 ani de crescut care vede ca am probleme si sufera foarte tare. Pentru ea, dar si pentru mine, ma voi echilibra. Trebuie sa invat sa iau lucrurile asa cum sunt, sa fiu mai realista, sa renunt la idealuri, ca toata viata asta am facut, am vrut sa schimb lumea si sa nu mei existe suferinta in lume...La 47 de ani sunt mult prea infantila si ramasa undeva in trecut, in traumele trecutului, care au fost multe. Orice as face insa, e logic, trecutul nu-l mai pot schimba, dar vreau sa traiesc prezentul si sa ma linistesc si sa ma echilibrez si mai ales sa imi recapat dorinta de viata si de a trai.
anca cristina
Mesaje: 9
Membru din: Dum Aug 03, 2014 5:04 am

Re: Sunt si anxioasa, si depresiva

Mesaj de anca cristina »

Bună, nu ești singura persoana care se luptă cu aceste gânduri, pe care uneori o învinge anxietatea și depresia! Cel mai minunat lucru este ca acest cite ne poate ajuta, dar trebuie sa avem încredere în noi dar și în profesionalismul celor de pe aceasta platforma! Uneori credeam ca sunt singura care suferă, dar vad ca viata ne-a marcat pe multi! Curaj și succes, vom învinge cu toti!!!
Psiholog Mihaela Iote
Mesaje: 56
Membru din: Joi Noi 20, 2014 3:26 pm

Re: Sunt si anxioasa, si depresiva

Mesaj de Psiholog Mihaela Iote »

Buna ileanap,

Imi pare rau ca te confrunti de atata timp cu aceste stari. Cred ca iti este atat tie foarte greu dar si persoanelor dragi tie, insa bucur ca ai intrat pe site-ul gandestesanatos.ro!
Asa cum spune si anca cristina, sunt multe persoane in situatii asemanatoare si ma bucur ca ne-ai impartasit experienta ta de pana acum.

Depresia si anxietatea generalizata tratate doar cu medicatie din pacate nu rezolva pe termen lung problema, de aceea starile pot reveni asa cum a fost si in cazul tau. Medicatia ajuta la diminuarea simptomelor pe moment, fiind de mare ajutor in unele cazuri, insa cauza acestor stari este modul in care gandim si ne raportam la experientele de viata prin care trecem, dar si diferitele credinte formate de-a lungul timpului.
In prima faza te invit sa vizionezi primele 3 lectii din aplicatia gandestesanatos, in felul acesta vei intelege mai multe despre modalitatile de gandire.
Sedintele de psihoterapie cognitiv-comportamentala te vor ajuta sa inveti sa lucrezi cu aceste ganduri, astfel incat sa te poti bucura de viata, si implicit de familia ta.

Sper ca ti-am putut fi de ajutor si ma bucur ca incepi acest proces de echilibrare.
O seara frumoasa!

Mihaela Iote
Psihoterapeut
+4 0736 632 545
mihaela.iote@psihosolutii.ro
http://www.psihosolutii.ro
Ultima oară modificat Mar Aug 11, 2015 11:04 pm de către Psiholog Mihaela Iote, modificat de 2 ori în total.
anca cristina
Mesaje: 9
Membru din: Dum Aug 03, 2014 5:04 am

Re: Sunt si anxioasa, si depresiva

Mesaj de anca cristina »

Ileanap, te sfătuiesc să vizionezi tot ce cuprinde despre aceasta platforma de gândește sănătos, o sa îti găsești răspuns la multe întrebări cit și soluții!Eu sincera sa fiu,decind am descoperit acești oameni care isi împărtășesc gândurile, ma regăsesc,dar în același timp îmi inspiră și încredere că totul se poate vindeca, și că este numai în mintea mea, confuzia! Specific, sufăr de aceasta anxietate de aproape 17ani.. Deci suficient sa o înving într-o zi!
Scrie răspuns