DEPRESIE

MAFTEI
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mai 15, 2012 11:56 am

DEPRESIE

Mesaj de MAFTEI »

DEPRESIA MEA ESTE UNA NICI PREA SEVERA SI NICI BUNA . SUNT MOMENTE CAND NU AM CHEF SA NU FAC NIMIC,SI INCEPE SA IMI FIE FRICA SI MA IA UN TREMUR DAR NU TINE MULT .MAI ALES CA EU STAU MAI MULT SINGUR .IMI ESTE FRICA SA MERG UNDEVA SINGUR ASTA NU DE FIECARE DATA .DE FIECARE DATA APELEZ LA PASTILE ANTIDEPRESIVE CARE MA MAI CALMEAZA . AM IMPRESIA CA DACA MERG UNDEVA O SA MI SE INTAMPLE CEVA . DAR IMI FAC SI CURAJ CA NORMAL ASTA TREBUIE SA FAC CA SA REUSESC. CINEVA MIA ZIS CA ESTE UN FEL DE ANXIETATE DAR NU CRED . ACUM ORI-UNDE MERG NU MAI AM RABDARE SA STAU ,SI MA INERVEZ FOARTE REPEDE DAR TOT LA FEL IMI TRECE . EU MAI AM SI ALTE BOLI SI MA GANDESC FOARTE MULTSI LA ASTA ,AM SI DATORII LA BANCI. AM AVUT SI PROBLEME CU O FIRMA DE RECUPERARE CARE IN 2008 AU RENUNTAT LA JUDECATA AM HOTARARE JUDECATOREASCA SI ACUM IN 2012 MA SUNA SI IMI ZICE CA AM DE ACHITAT O SUMA DE BANI .AM FOST LA PISHIATRU SI MI-A DAT TRATAMENT CU COAXIL , GABARAN SI ANXIAR .
Psiholog Roxana Patrascu
Mesaje: 12
Membru din: Mar Feb 07, 2012 12:56 pm

Re: DEPRESIE

Mesaj de Psiholog Roxana Patrascu »

BUNA ZIUA,
D-LE MAFTEI INTR-ADEVAR VA CONFRUNATI CU TULBURARILE ANXIOASE, DIN CARE FAC PARTE ATACURILE DE PANICA SI AGORAFOBIA ,,AM IMPRESIA CA DACA MERG UNDEVA O SA MI SE INTAMPLE CEVA"!
STAREA DE ANXIETATE SE MANIFESTA PRINTR-O FRICA INTENSA, VA GANDITI CA ATI PUTEA PATI CEVA RAU, INGROZITOR SI IMINENT. TEAMA INTENSA CA NU VA PUTETI DESCURCA CU PROBLEMELE PE CARE LE AVETI ORI CA ACESTEA VOR LUA AMPLOARE SI NU LE MAI PUTETI CONTROLA, NELINISTE PUTERNICA. STAREA DE ANXIETATE ESTE O EMOTIE DEZADAPTATIVA, CARE VA POATE FACE MULT RAU DEORECE NU VA MAI PUTETI ODIHNI, RELAXA SAU CONCENTRA, VA SIMTITI FOARTE INGRIJORAT SI AGITAT.
IN PLAN SECUNDAR INCEP SA SE RESIMTA SI STARILE DEPRESIVE, APATIA DEORECE AGORAFOBIA VA LIMITEAZA MULTE DINTRE ACTIVITATILE PE CARE ERATI OBISNUIT SA LE FACETI, AJUNGETI SA VA IZOLATI IN CASA SI AVETI SENTIMENTE DE SINGURATATE, TRISTETE.
AVETI NEVOIE SA INTELEGETI RELATIA GANDURI-EMOTII, SA INTELEGETI CE SE INTAMPLA IN MINTEA SI CORPUL DVS, MEDICATIA AMELIOREAZA PE MOMENT SIMPTOMATOLOGIA DAR NU VA SCAPA DE BOALA, IN SCHIMB PSIHOTEARPIA COGNITIV-COMPORTAMENTALA ARE O EFICIENTA DE VINDECARE IN PROPORTIE DE 94%!
MULTA SANATATE!

CU DRAG,
PSIHOTERAPEUT ROXANA PATRASCU
Elena-Livia
Mesaje: 6
Membru din: Vin Mai 11, 2012 12:24 pm

Re: DEPRESIE

Mesaj de Elena-Livia »

MAFTEI scrie:DEPRESIA MEA ESTE UNA NICI PREA SEVERA SI NICI BUNA . SUNT MOMENTE CAND NU AM CHEF SA NU FAC NIMIC,SI INCEPE SA IMI FIE FRICA SI MA IA UN TREMUR DAR NU TINE MULT .MAI ALES CA EU STAU MAI MULT SINGUR .IMI ESTE FRICA SA MERG UNDEVA SINGUR ASTA NU DE FIECARE DATA .DE FIECARE DATA APELEZ LA PASTILE ANTIDEPRESIVE CARE MA MAI CALMEAZA . AM IMPRESIA CA DACA MERG UNDEVA O SA MI SE INTAMPLE CEVA . DAR IMI FAC SI CURAJ CA NORMAL ASTA TREBUIE SA FAC CA SA REUSESC. CINEVA MIA ZIS CA ESTE UN FEL DE ANXIETATE DAR NU CRED . ACUM ORI-UNDE MERG NU MAI AM RABDARE SA STAU ,SI MA INERVEZ FOARTE REPEDE DAR TOT LA FEL IMI TRECE . EU MAI AM SI ALTE BOLI SI MA GANDESC FOARTE MULTSI LA ASTA ,AM SI DATORII LA BANCI. AM AVUT SI PROBLEME CU O FIRMA DE RECUPERARE CARE IN 2008 AU RENUNTAT LA JUDECATA AM HOTARARE JUDECATOREASCA SI ACUM IN 2012 MA SUNA SI IMI ZICE CA AM DE ACHITAT O SUMA DE BANI .AM FOST LA PISHIATRU SI MI-A DAT TRATAMENT CU COAXIL , GABARAN SI ANXIAR .
draga Maftei,
gandurile cand sunt prea intense deja este o fixatie(vb din pct meu de esperienta trecuta si de ce nu actuala)ca un cui acelasi gand pana cand nu mai gasesti raspuns si???ce faci te imbolnavesti :roll:
si eu ma gandeam zilnic, ore ,min ..la ceiasi problema BANI DE ACHITAT LA 4 BANCI,plus ca trebuie sa vezi si treburile zilnice ecc si ma gandeam cum sa fac,ajutor nu am de la nimeni,cum sa reusesc MA REPET ERAU DATORII FACUTE DE SOTUL MEU SI EU HABAR NU AVEAM SI BANCA ASI VOIA BANII,DE LA CINE CA SOTUL MEU NU LUCREAZA SUNT DOAR EU UN SINGUR SALARIU plus alte probleme cu parintii bolnavi ,socru chiar astazi al opereaza la colon,dar am baiatul de 19 ani si el conteaza doar pe mine... CUM PUTEAM SA MA IMPART SA AI AJUT PE TOTI????DIN 2008 SI PANA ACUM AM AJUNS DEPRESAZILNIC ACEIASI PROBLEMA ,GANDURI ,GANDURI,PANICA ECC .AM VB CU CEI DE LA BANCA SI SA ATI SPUN DREPT AM AVUT UN SCONT DE 50% DIN DATORII PTR CA MACAR ATATA PUTEA AVEA INAPOISI ACUM PLATESC CATE PUTIN DAR AM APELAT SI LA AJUTORUL ACESTUI SITE PTR CA AM NEVOIE SI EU SA TRAIESC SENINA,LINISTITA.INTOTDEAUNA EXISTA SOLUTII,EU INAINTE NU LE VEDEAM DAR ACUM AM INCEPUT SA INTREZARESC O RAZA DE SPERANZA MULTUMINDUI DOMNULUI IISUS SI DOMNULUI DINU PSIHOTERAPEUT IN ACEST FORUM,AM FACUT 3 SEDINTE DAR DEJA AM INTELES.....MULTE...INAINTE NU MAI REUSEAM SA GANDESC CLAR,ATATA OBOSEALA SI DEZINTERES IN TOT M-AU FACUT SA INEBUNESC DE GRIJI.
AM AVUT O MEDICATIE DATA DE LA NEUROLOG DAR NU AM LUATO,ASA CA PSIHOTERAPIA E UN PUNCT DE PLECARE BUN.SUCCES SI NU TE LASA DOBORAT .
ralucasergiu
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iun 03, 2013 1:56 pm

Re: DEPRESIE

Mesaj de ralucasergiu »

Logodnicul meu sufera de depresie atipica in urma cu doua luni a fost internat in spital acum este sub trtament insa nuface psihoterapie!inbunatatiri nu prea se observa decat in unele zile!noi peste 6 luni ne vom casatori as dori daca se poate niste sfaturi cum am putea sal ajutam si cat de grav este aces tip de depresie!el a mai fost internat pt depresie de 3 ori in total!e plictisit mai tot timpul!simte nevoia de odihna dar nu prea reuseste!as dori cateva sfaturi!
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: DEPRESIE

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Raluca,

Imi pare rau sa aud ca logodnicul tau se confrunta cu aceasta stare. Imi dau seama ca ii este greu si lui, dar si tie.
Ma bucur ca ai apelat la ajutorul nostru.

Din pacate depresia tratata doar cu medicatie poate reveni - caci medicatia, desi de foarte mare ajutor in multe cazuri, trateaza simptometic aceasta tulburare. Cauza acestor stari este un set de credinte, ganduri moduri de evaluare a ceea ce ni se intampla, credinte care nu intotdeuna duc la emotii si comportamente care sa ne ajute sa ne bucuram de viata.

Eu va invit sa parcureti de aici sedintele gratuite si sa i le aratati si logdnicului dvs.
E foarte important ca acesta sa inteleaga ce se intampla in mintea si corpul lui atunci cand trece prin aceste stari, iar apoi sa lucreze impreuna cu un psihoterapeut la identificarea si schimbarea acelor ganduri/ credinte care ii cauzeaza starea.

E important de stiut ca psihoterapia cognitiv comportamentala are o rata de succes foarte buna in tratarea acestor stari - asa incat e pacat sa nu apelati la psihoterapie.

Sper ca am reusit sa va fiu de ajutor si nu ezitati sa ma contactati in continuare pentru mai multe informatii.
O zi frumoasa!

Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+4 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
ralucasergiu
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iun 03, 2013 1:56 pm

Re: DEPRESIE

Mesaj de ralucasergiu »

in cat timp isi poate reveni cu ajutorul psihoterapiei?multumesc
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: DEPRESIE

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Raluca,

Este dificil de estimat fara o evaluare clara. Ce pot spune este ca psihoterapia cognitiv comportamentala este considerata o orientare de relativa scurta durata - aceasta insemnand undeva la 12-15 sedinte, in medie.

Totusi, e important de mentionat ca acest estimat poate varia in functie de mai multi factori- decat timp a aparut emotia negativa, care este suportul pe care il primeste persoana respectiva, motivatia pentru schimbare, masura in care se fac sarcinile pentru acasa, etc.

Dupa o prima sedinta voi sti mai multe.

Sper ca am reusit sa iti raspund la intrebare.
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+4 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
ralucasergiu
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iun 03, 2013 1:56 pm

Re: DEPRESIE

Mesaj de ralucasergiu »

are lipsa de pofta de mancare stare de plictiseala si stare de agitatie cand sta pe scaun ii vine sa dea din picioare mai mereu!face tratament cu psolian si depakine !si deasemenea lipsa nevoii de a consuma lichide!aceste simptome sau accentuat de cateva zile!care ar putea fi cauza? cat costa o sedinta?
diesel
Mesaje: 21
Membru din: Mar Ian 08, 2013 9:43 am

Re: DEPRESIE

Mesaj de diesel »

Raluca,trebuie sa vrea in primul rand el sa se trateze,inteleg ca esti alaturi de el si ca iti doresti foarte mult.Daca a fost si internat si nu o singura data,este evident ca are nevoie si de medicatie si de terapie.Nu vreau sa descurajez dar problemele astea sunt cu bataie lunga,sunt ameliorari vizibile si de durata dar si recaderi.Este nevoie de hotarare,determinare,vointa si intelegerea celor din jur.Nu trece ca o gripa,cu cateva pilule.Lasa-l pe el sa se inscrie aici,va fi preluat de un psihoterapeut si de acolo,depinde mult de el.Din ce ai citit aici,ti-ai putut da seama ca cei care am parcurs macar cateva sedinte ne-am simtit mult mai bine.Repet,lasa-l sa se inscrie si sa parcurga pasii in care scrie ce simte,de cand si toate datele care i se solicita,altfel psihoterapeutul nu stie practic ce sa sfatuiasca si pe cine,nu se poate prin intermediari.Dra psihoterapeut Irina Paraschiv a intins prompt o mana de ajutor,raspundeti la fel.Psihoterapia nu este un moft sau un lux pentru cei care au nevoie de ea...Sanatate si succes,asteptam vesti bune!
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: DEPRESIE

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Raluca,
Imi pare rau sa aud ca simptomele s-au accentuat.. imi dau seama ca iti este greu.

Asa cum foarte bine a punctat diesel, este nevoie de o intervetie psihoterapeutica care sa il ajute sa inteleaga ce i se intampla si cum se poate recupera. Caci ameliorarea exista atunci cand se foloseste metoda potrivita lui.
Toate informatiile despre plata le gasesti in sectiunea de Tarife si servicii din site: http://www.gandestesanatos.ro/tarife-si-servicii

Sper ca logodnicul tau va lua decizia de a apela la psihoterapie pt ca dificil de trait cu aceste starisi stiu ca se pot ameliora.

Numai bine!

Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+4 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
Scrie răspuns