Despre depresia mea

Mihaela88
Mesaje: 5
Membru din: Mie Noi 11, 2015 9:52 am

Re: Despre depresia mea

Mesaj de Mihaela88 »

Imi pare rau ca te ai intalnit din nou cu atacul de panica, dar in acelasi timp ma bucur ca ti ai revenit repede si ai putut sa treci mai usor peste el :) ... Cu rabdare si perseverenta vom trece noi si peste asta!
Eu am inceput sa simt niste stari ciudate de deprimare/anxietate...deci efectele eliminarii pastilutei de seara isi arata coltii...ma odihnesc bine, dorm 6-7 ore pe noapte, dar dimineata ma trezesc deprimata...ca eu sunt bolnava si mi e greu si ma vaicaresc, mai plang ma mai linistesc, dar stiu ca o sa treaca si perioada asta....
Sa ai o saptamana frumoasa!
daniel05
Mesaje: 50
Membru din: Joi Ian 03, 2013 2:18 pm

Re: Despre depresia mea

Mesaj de daniel05 »

Stiu ce zici, am experimentat si eu astfel de simptome, au fost mai puternice in octombrie dar pe parcurs s-au redus iar acum le mai am cand si cand. La tine chiar daca este de la renuntarea la pastila de seara sau e doar o mica recadere, va fi de durata scurta. Eu la randul meu am inceput de ieri tratamentul si am momente cand simt ca starile mele de anxietate sunt mult mai puternice, plus starile de depresie. Am inteles ca la unele persoane la inceput aceste pastile pot sa amplifice starile, si cred ca la mine asta se intampla, nu stiu tu cum te-ai simtit. Oricum si eu ca si tine stiu ca o sa treaca si aceasta stare, dar ne trebuie putin curaj si rabdare.

O seara buna!
daniel05
Mesaje: 50
Membru din: Joi Ian 03, 2013 2:18 pm

Re: Despre depresia mea

Mesaj de daniel05 »

Buna Mihaela, cum mai esti, cum te simti?
Eu am inceput tratamentul si n-am avut surpriza sa vad ca si de data asta parca in primele zile, mi se amplifica aceste stari de anxietate, plus stari depresive, dar in schimb seara ma simt mai bine si mult mai calm. Dar asta este, fac orice sa ma fac bine, lucrez mult mai mult cu gandurile sa le decatastrofez, pt ca asta este inamicul meu nr. 1.
AdrianC1966
Mesaje: 24
Membru din: Vin Iul 26, 2013 12:23 pm

Re: Despre depresia mea

Mesaj de AdrianC1966 »

Oameni buni, odata ce am luat-o cu totii pe calea chimicalelor ,greu, greu de scapat de depresie si defectele ei.

Am deja 4 ani de Efectin in doze variabile, Convulex de 6 luni si Carbonat de litiu de 30 de luni.....
Practic zilnic si rugaciuni mentale si cu voce tare....

Mai ma duc si la biserica dar mai rar....

Psihoterapie am facut un an, am intrerupt, dar ea trebuie facuta permanent, ca o supapa de control si de autocontrol....
Cind nu prea se schimba mult in mediul extern si in cel relational, ce revolutie poti face ? Mentala si relationala ?

Unde sint minunile de vindecare, vreau si eu sa acced la ele, daca se poate fara efort..... :(
victorita
Mesaje: 16
Membru din: Mar Aug 05, 2014 11:11 am

Re: Despre depresia mea

Mesaj de victorita »

Buna tuturor!
Domnule AdrianC1966, credeti ca peste noapte se poate rezolva ceva? in special problemele cu care ne confruntam noi cei de pe aici?Sunt asa de peste 18 ani si nu m-am gandit la vreo minune asa...practic "batand din palme".Cu aceste probleme,stari...cum vreti sa le spuneti vom trai pentru totdeauna.Dar putem si avem slava domnului destule resurse ,prin care putem reusi sa gestionam mult mai bine aceste stari.Trebuie sa depunem un minim de efort daca vrem ceva.Decat sa ne plangem si sa asteptam minuni, facem tot ceea ce tine de noi,respectam lectiile,cerintele psihologului...si abia dupa...putem trage eventual o concluzie.
Oricum, mult noroc in terapie daca faceti...daca nu... ar fi foarte bine sa incepeti cat mai curand...
daniel05
Mesaje: 50
Membru din: Joi Ian 03, 2013 2:18 pm

Re: Despre depresia mea

Mesaj de daniel05 »

Adrian eu sunt absolut sigur ca te vei simti mai bine daca vei respecta rationalul. Incearca sa citesti credintele rationale dar si irationale timp de multe luni de acum in colo, si cu siguranta perceptia ta asupra depresiei se va schimba.
Eu sunt un exemplu ca atat timp cat am respectat rationalul nu am avut probleme, si asta s-a intamplat pe parcursul catorva ani, dar cum am revenit la vechile credinte irationale a revenit si anxietatea. De aceea trebuie repetitie, repetitie, repetitie!
Incearca sa citesti si niste carti recomandate aici, eu de ex de azi am inceput sa citesc "Ghid pentru o viata rationala", e foarte buna si ma ajuta enorm.
Mi-a ramas in minte un pasaj : " chiar daca regulile de viata descrise in carte ti se par simplu de aplicat si de inteles, nu este asa, ramane provocarea majora de a va observa, de a va disputa in mod activ stilul de a gandi, de a simti, de a va comporta, si de a invata noi modalitati satisfacatoare de a gandi, intelege, simti si comporta.
Adrian, "reprogrameaza-ti" putin inconstientul si incet incet vei vedea acea minune pe care o astepti. Si nu uita, cum gandim asa ne si simtim! Eu cum nu mai consider acele ganduri ale mele anxioase ca fiind atat groaznice sau le percep ca fiind doar niste ganduri trecatoare, cum nu ma mai simt anxios si deprimat, ma simt relaxat si degajat... deci???
Hai sa gandim din ce in ce mai rational, atat cat poate fiecare, si rezultatele vor veni.
AdrianC1966
Mesaje: 24
Membru din: Vin Iul 26, 2013 12:23 pm

Re: Despre depresia mea

Mesaj de AdrianC1966 »

Da, bine usor este in teorie, am citi si eu carti despre gindirea rationala, le-am aplicat cu mai mult sau mai putin succes.
Cind ai de-a face cu sefi anormali si lipsiti de cuvint si care gindesc sucit ce poti face ?
Iar se stie ca nu exista boli, ci bolnavi iar fiecare reactioneaza altfel la provocarile externe.

Eu am ajuns in ultima clipa direct la spital,schimbarea de medicamente, de atmosfera, de situatie mi-au agravat simptomele, m-am simtit extrem de rau, am fost la limita supravietuirii....am crezut ca mor pe acolo.....deci nu a fost ceva simplu, o depresie pe care sa o o duc pe picioare. A fost ceva combinat si cu alte fenomene extrem de severe...

Noroc cu alt medic care mi-a schimbat tratamentul, altfel nu stiu ce se intimpla.
Vorba lui " cei de genul lui ( al meu in speta ) ori fac infarct ori se imbolnavesc de nervi '' . Eram predispus la asa ceva, era ceva congenital...
Iar cind esti suspect si de un sindrom rar, adica Cotard, iti poti inchipui de ce imi revin greu, in ani de zile .
Depresia provoaca reactii ireversibile si asta este.....
Iar medicamentele si ele in plus vin cu efecte secundare...
Eu ma lupt si cu depresia si cu efectele medicamentelor.
Cel mai bine imi face carbonatul de litiu,ma face mai nesimtit, calm si relaxat. Deh,eu de felul meu sint mai impulsiv si nerabdator...

Uite ca se poate si altfel.....
AdrianC1966
Mesaje: 24
Membru din: Vin Iul 26, 2013 12:23 pm

Re: Despre depresia mea

Mesaj de AdrianC1966 »

Greu de crezut, dar cind vreau sa evadez din (i) realitatea imediata ascult muzica psychedelica.
Incep cu Pink Floyd din 1965 - 1970 si ma opresc invariabil la maestrul Jimi Hendrix.

Are el o piesa emblematica si anume "' Manic depression '' care ma energizeaza tocmai prin ritm si forta ( versurile nu prea le inteleg ).
Dupa ce iau zilnic contact cu realitatea bucuresteana ( mizerie pe strazi, oameni vulgari, mahalagii, grobieni, decrepiti care considera ca totul li se cuvine, tigani boriti, manelisti agresivi, cocalari care se comporta ca niste suboameni ce sint....etc.) evadez cu ajutorul muzicii.
Aveti ceva de zis ?
AdrianC1966
Mesaje: 24
Membru din: Vin Iul 26, 2013 12:23 pm

Re: Despre depresia mea

Mesaj de AdrianC1966 »

victorita scrie:Buna tuturor!
Domnule AdrianC1966, credeti ca peste noapte se poate rezolva ceva? in special problemele cu care ne confruntam noi cei de pe aici?Sunt asa de peste 18 ani si nu m-am gandit la vreo minune asa...practic "batand din palme".Cu aceste probleme,stari...cum vreti sa le spuneti vom trai pentru totdeauna.Dar putem si avem slava domnului destule resurse ,prin care putem reusi sa gestionam mult mai bine aceste stari.Trebuie sa depunem un minim de efort daca vrem ceva.Decat sa ne plangem si sa asteptam minuni, facem tot ceea ce tine de noi,respectam lectiile,cerintele psihologului...si abia dupa...putem trage eventual o concluzie.
Oricum, mult noroc in terapie daca faceti...daca nu... ar fi foarte bine sa incepeti cat mai curand...
M-am cam saturat de prelungirea acestui status, de ce complicat cind se poate face totul simplu ?
Cu medicamente naturiste, fara stress -ceea ce implica sa scapam / sa ii determinam sa ne lase in pace pe cei care ne toaca nervii zi de zi cu impostura, incultura, mitocania si parvenitismul lor si cu mai multi bani, oh, yeah !
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Despre depresia mea

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna ziua dl AdrianC1966, imi pare rau sa aud ca nu va simtiti bine. Intr-adevar, ati trecut prin multe si din pacate uneori e nevoie de interventie medicamentoasa pentru a regla starile emotionale si a ne ajuta sa functionam mai bine.
Nu putem schimba sau controla mereu ce ni se intampla, dar ajuta sa facem tot ce tine de noi pentru a accepta situatia si a schimba acele lucruri pe care le putem schimba.
E bine ca va gasiti cai de a evada si de a va relaxa, dar nu uitati sa vedeti si partile bune din mediul dvs. Intotdeauna vor exista, iar acestea sunt lucrurile pe care ne sprijinim atunci cand incercam sa ne recuperam dupa stari emotionale neplacute.

Mult succes!
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+4 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
Scrie răspuns