Depresie

AndreiM21
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 13, 2016 11:26 pm

Depresie

Mesaj de AndreiM21 »

Buna seara!

Numele meu este Andrei, am 21 de ani si sunt student in Bucuresti. Pana la aceasta varsta nu am avut o relatie si ma framanta foarte rau acest lucru, deoarece am fost refuzat de toate fetele. De aproximativ 4 ani nu m-am mai simtit atras de o fata, sa simt ca imi place de ea si sa imi doresc sa fiu cu ea. Observ in jurul meu foarte multe cupluri, foarte multe fete care aparent ma atrag, dar sunt implicate in alte relatii.

De cateva luni, ma aflu in depresie si sunt constient de acest lucru de aproximativ o luna si jumatate. Simt ca nu ma mai regasesc in nimic, nu mai am chef de nimic, nu am chef de mine, simt ca m-am saturat de toate.Ma consider un ratat din toate punctele de vedere. Nu mi-am dorit sa urmez facultatea asta, este foarte lejera, prieteni la facultate nu am ( nu s-au legat prietenii aici, la facultate vorbim, ne intelegem, dar cand a fost vorba sa iesim undeva toti au batut in retragere), am foarte mult timp liber pe care mi-l petrec plimbandu-ma singur pe strazi, supermarket-uri sau prin parcuri. In ultimul timp simt ca imi vine sa plang din orice, am zile in care plang pe strada sau prin parcuri.

Am ajuns sa urasc timpul liber, weekend-urile, vacantele, vara. Prea mult timp liber pe care nu am cu cine sa mi-l petrec. Am doar 3 prieteni ( 2 foste colege de liceu cu care tin legatura si 1 fost coleg de clasa), dar ei sunt aproape toata ziua la facultate si ne vedem aproximativ o data pe saptamana. Stau in camin si nu am reusit sa-mi fac un anturaj cu care sa-mi omor timpul. Sunt foarte plictisit, de mine, de viata, de orice lucru. Consider ca mi-am ratat anii de studentie. In anul 1 am locuit in gazda si tot timpul meu liber mi l-am petrecut plimbandu-ma pe strazi sau prin supermarket-uri. Acum, sunt la finalul anului 2. In acest an am locuit in camin deoarece am considerat ca in acest mediu pot lega prietenii si pot cunoaste oameni noi. Nu am coleg de camera, acesta locuieste cu iubita lui. Nu am iesit nicaieri, nu m-am distrat, nu am facut, trait si simtit lucrurile de care are parte un oarecare student.

Momentan lucrez part time la un call center si tot am foarte mult timp liber pe care il detest. Nu stiu ce sa fac. Ajutati-ma, va rog! Ce sa fac? Sunt o persoana foarte pesimista, negativa. Vreau sa ma schimb, sa fiu altfel. In ultima luna am citit 5 carti de dezvoltare personala crezand ca in acest mod pot gasi o cale de a ma schimba, de a ma ierta si de a ma accepta asa cum sunt. Rezultatul? Nu am ramas cu absolut nimic, sunt la fel pesimist.

Am foarte multe momente in care imi vine sa plang si nu reusesc. Am crezut ca daca plang reusesc sa ma descarc, sa elimin tensiunea.Sunt constient ca nu pot sta toata viata in depresie,dar nu stiu ce sa fac. Imi doresc sa fiu altfel, sa pot sa vad partea plina a paharului deoarce in orice situatie eu vad doar partea goala!
Psiholog Mihaela Iote
Mesaje: 56
Membru din: Joi Noi 20, 2014 3:26 pm

Re: Depresie

Mesaj de Psiholog Mihaela Iote »

Buna AndreiM21,
Imi pare rau ca treci prin astfel de situatii si inteleg ca iti este foarte greu. Este de apreciat ca ai reusit sa ne scrii despre toate problemele cu care te confrunți si iti multumesc ca ai facut acest lucru.
Pentru inceput ar fi util sa vizualizezi cele 3 lectii gratuite din aplicatia noastra gandestesanatos.ro. Ele te ajuta sa intelegi mai bine cum functionaeza gandurile si ce impact pot avea ele asupra nostra.
Ulterior putem incepe sedintele de psihoterapie si putem face o evaluare initiala in prima sedinta pentru a detalia simtomele pe care le ai si a determina daca este sau nu depresie, sau daca mai este si altceva asociat.
In felul acesta vom putea discuta si despre planul de tratament si ce este de facut pentru a te echilibra, astfel incat sa te poti bucura de perioada frumoasa a studentiei.
Pentru mai multe detalii putem discuta la telefon, astept sa imi scrii un alt numar la care te pot contacta sau putem vorbi si prin skype ( psiholog.mihaela.iote).

O zi cat mai placuta!

Mihaela Iote
Psihoterapeut
0736632545
mihaela.iote@psihosolutii.ro
Scrie răspuns