depresie in urma unei suprasolicitari intelectuale

loralia
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Ian 21, 2017 2:04 pm

depresie in urma unei suprasolicitari intelectuale

Mesaj de loralia »

Buna ziua, in urma unui examen de grad f solicitant, am facut o recidiva de depresie....cu manifestari "clasice" : insomnie, tristete, anxietate generalizata. Problema cu care ma confrunt este ca medicatia nu pare sa dea rezultate (sint la al 2 tratam fara a ma stabiliza emotional) . Sint absolut disfunctionala in campul muncii (fiind cadru didactic nu am m putut profesa de cateva luni) iar fam imi este extrem de afectata (m ales copilul care nu ntelege de ce "s a mbolnavit mami") as dori f mult sprijin de la cei care s au confruntat cu situatii similare. Multumesc anticipat!
Loralia
Liluca
Mesaje: 12
Membru din: Joi Aug 21, 2014 11:49 pm

Re: depresie in urma unei suprasolicitari intelectuale

Mesaj de Liluca »

Buna ziua ,Lori si bine ai venit printre noi! imi pare rau ca treci prin asemenea momente si te confrunti cu acele stari,si eu la un moment dat am trecut prin aceeasi situatie,dar acum sunt bine si functionala mai mult ca innainte .Fiind o fire destul de ambitioasa am cautat raspunsul la starile mele pt ca nu le intelegeam nici ntr-un fel.M-am agatat de experientele altora,am primit ajutor de la echipa gindeste sanatos ,mai ales de la Irina Paraschiv care ma urmareste si ma ajuta de fiecare data cind am nevoie.Am o sensibilitate enorma pt mamele cu copii care sufera din cauza emotiilor negative,si eu am o fetita care m-a motivat sa-mi caut zimbetul si linistea interioara,pt ca copii simt cel mai mult schimbarile emotionale a parintilor.Ce am facut si ce continui sa fac:
Accept starea cind nu am emotii sau nu simt nimic pt nimeni,imi zic acum ma simt asa,dar stiu ca maine sau intr-un timp foarte scurt ma voi simti mai bine si asa a fost de fiecare data,nu catastrofez starile mele,fac gimnastica in fiecare dimineata,ceva usor care-mi pune corpul in miscare,simt imediat o stare de prospetime mentala si fizica,chiar ajuta,maninc destul de sanatos, des si putin,fara sa incarc stomacul. Nu evit situatiile care-mi maresc anxietate ,am invatat sa le dezbat,sa le inteleg si acum accept ce imi ofera viata si bune si rele,am invatat sa spun nu,(mai ales situatiilor care ma obosesc prea mult fizic si mental,am gasit un echilibru)sa dau prioritate lucrurilor importante,sa am rabdare,rezultatele vor aparea.E important sa-ti dedici timp tie,adica sa faci ceva ce-ti place si-ti faca sufletul sa se bucure.Eu ascult muzica,imi place sa citesc si invat sa gindesc rational,bazindu-ma pe sfaturile pretioase de la echipa gindeste sanatos.Dorm foarte bine seara,duc o viata normala ,si-i multumesc Domnului ca am renascut,descoperindu-ma si invatind ca totul e in mintea noastra.Cind ai chef sa faci ceva,curat ,citit,plimbat ,gimnastica,sau alte activitati placute,ridica-te si fa-le,pe moment poate nu simt nimic dar in timp vei culege roadele si vei descoperi ce te face sa zimbesti.te imbratisez si zile cu soare in suflet iti doresc!!!
Liluca
Mesaje: 12
Membru din: Joi Aug 21, 2014 11:49 pm

Re: depresie in urma unei suprasolicitari intelectuale

Mesaj de Liluca »

Si inca ceva am uitat sa-ti spun,sunt multe stari favorabile care le simt in urma schimbarii modului de a gindi(gratie Gindeste sanatos) si a modului de a trai.Un simplu exemplu:innainte nu eram in stare sa scriu pe forum,de frica sa nu fiu judecata,inteleasa,etcc si acum scriu fara ezitare de fiecare data cind pot.Tu,ai facut un pas mai mare ca mine,ai scris si ai spus ce te doare,bravo! Si inca ceva ,''nu suportam'' sa aud cuvintul depresie ,si tot ce e legat de aceasta stare,efectiv mi se facea rau,evitam toate discutiile pe acest subiect,acum e altfel,reactionez normal ca la orice alte discutii :-) Pt mine e mult,pt ca schimbarile acestea ma fac sa vad altfel viata si sa ma bucur de ea.Fac yoga meditatie,seara ori dimineata,cind am timp,reusesc sa stau citeva minute fara sa ma gindesc la nimic,linistea mentala,toata ziua in capul nostru trec o mie de ginduri si avem nevoie mai ales in ultima perioada a acestui secol incarcat de stres sa invatam sa ne linistim,sa ne descarcam emotiile negative si sa le intelegem prin dezbateri.Pe mine personal m-a ajutat enorm si cunosc alte persoane care se bucura de beneficiile starii de Yoga.Invat in continuare sa gindesc rational si la fiecare recadere o iau de la capat cu invataturile.Multi se intreaba in cit timp scap de anxietate,cit dureaza,ce pot sa spun,nu exista un timp determinat,depinde de noi cit de mult ne implicam constant sa schimbam modul nostru de a gindi ,de a trai,de a ne bucura de viata,de a iubi,exersind si perseverind de fiecare data,mai ales atunci cind apare vreo recadere(care e normala in drumul vindecarii).Si intre timp asteptind vindecarea ne descoperim si renastem!!!Te imbratisez!
Scrie răspuns