nu știu sigur dacă acest site mă ajută

danclaudiu95
Mesaje: 8
Membru din: Dum Iul 02, 2017 4:54 pm

nu știu sigur dacă acest site mă ajută

Mesaj de danclaudiu95 »

Am parcurs lecțiile de la 1 la 6, acum sunt la 7 dar nu am/știu ce să scriu la ABC-uri. Nu știu sigur dacă acest site mă ajută. Deci până acum am văzut că sunt clipuri cu moduri de gândire, apoi zice că gândurile generează emoțiile. Cam astea le știu de la psihoterapeutul universității.
Pe mine nu știu sigur dacă mă ajută. Pe mine mă miră foarte tare când o persoană vorbește foarte clar, detaliază o situație și cum s-a simțit ea atunci.
Mă simt deseori foarte rău. M-am săturat de toate emoțiile puternice ce le-am simțit până acum.
Știu că prin liceu mi-am zis că nu-mi mai pasă de mine, să mi se întâmple orice, fiindcă am văzut că în cazul meu nu se poate face nimic.
Nu prea am ce analiza la gânduri, toate lucrurile ce mă fac să mă simt rău sau mă enervează sau îmi dau gânduri sinucigașe se petrec mult prea repede.
Nu mă ajută nici scrisul ca să mă calmez, să îmi revin complet, fiindcă cel mai grav este atunci când nu reușesc să scriu ceea ce aș vrea să scriu (adică fix lucrurile cum s-au petrecut, ca și cum gândurile și emoțiile ar ieși din mintea mea exact cum sunt ele și s-ar așterne pe hârtie).
Și mai știu că toate lucrurile ce mi s-au întâ mplat m-au făcut să nu-mi mai doresc veci să fiu fericit (chiar țin minte când pe 2 psihologi i-am întrebat "Dar de ce să fii fericit?").
Și mai știu foarte bine că de multe ori am avut gânduri sinucigașe după cum vedeam cum sunt eu de fapt (mi-era foarte greu și nu înțelegeam cum îi un traseu sau altele).
Pe ce drum s-o iau? Chiar mă va ajuta siteul la ce am scris mai sus?
Eu chiar, chiar nu sunt ca ceilalți oameni. Aș avea nevoie să intre cineva în mine secundă de secundă să vadă exact cum stau lucrurile.
Psiholog Mihaela Iote
Mesaje: 56
Membru din: Joi Noi 20, 2014 3:26 pm

Re: nu știu sigur dacă acest site mă ajută

Mesaj de Psiholog Mihaela Iote »

Buna ziua dancaludiu95,
Inteleg ca va este greu si va doriti sa aveti rezulte cat mai rapide. Apicatia este conceputa sa intelegeti in prima faza ce se intampla in mintea si in corpul dumneavostra si abia apoi sa treceti la etapa de interventie in care lucram pentru a va simti mai bine. Ma bucur ca deja cunosteti unele din notiunile prezentate pe site, asta inseamna ca ne va fi mai usor sa le putem folosi in sedintele de psihoterapie pentru a lucra cu gandurile dumneavoastra. Eu cred ca aplicatia va poate ajuta, si impreuna cu sedintele de psihoterapie vom vedea si rezultate. Abc-ul este un exercitiu destul de complex si este recomandat ca primul cel putin sa-l facem impreuna pentru a-l intelege si a-l face pe viitor cat mai bine.
Va voi contacta telefonic pentru a stabili si prima sedinta de psihoterapie.
Daca mai aveti si alte intrebari, cu drag va pot raspunde si in sedinta.


O zi cat mai frumoasa!

Mihaela Stinga (Iote)
Psihoterapeut
0736632545
mihaela.iote@psihosolutii.ro
Scrie răspuns