Nu stiu de ce sufar, depresie,anxietate, fobie sociala...

Madalina09
Mesaje: 11
Membru din: Joi Noi 02, 2017 1:49 pm

Nu stiu de ce sufar, depresie,anxietate, fobie sociala...

Mesaj de Madalina09 »

Buna ziua. Nici nu stiu cu ce sa incep. Nu stiu dacă sufăr de depresie, anxietate, fobie sociala sau ce denumiri or mai avea toate stările astea. Cert este că nu ma simt bine si imi simt viata mai mult un chin. De 7 ani de când am nascut fetița mea, simt ca nu mai sunt eu. Mereu am gânduri pesimiste, mi-e frică ca se va intampla ceva rau. In urma cu 4 ani am suferit o operație destul de grea care m-a luat total pe neașteptate iar de atunci simt o frica imensă sa nu mi se întâmple ceva mai rau, deși am analize la zi aproximativ bune. Soțul meu in aceasta perioada era plecat in strainatate si practic am avut doar sprijin financiar de la el. 3 ani am fost singură doar eu cu fetița mea. De 2 l-am urmat si suntem din nou împreună. O perioadă a fost bine aici in strainatate, fata merge la scoala si se descurcă excelent eu am reusit sa ma angajez part time si câștigăm împreună destul de bine. Dar cu toate astea de câteva luni stările mele au revenit ba chiar s-au agravat foarte tare, în sensul că am tendința să mă autoizolez, nu suport sa mai ies din casă pentru ca am o continuă senzație de amețeală si mie frica ca o sa leșin. La muncă, (lucrez într-un restaurant tip fast food) mi-e cel mai greu, am o senzație continua ca mi se inclesteaza gura si tot corpul, ca ametesc si o sa leșin. Nu pot sa mai ies cu prietenii, cu mamicile si copiii in parc pentru ca am mereu senzatia sa fug de acolo ca mi se va face rau. Nu suport sa ne mai viziteze nimeni acasă pentru că la fel am aceași senzație. Cand merg la cumparaturi într-un loc necunoscut la fel ma simt confuză stare de leșin frica ca o sa mi se facă rău si iar fug, ma retrag pentru a ma izola. Si multe alte situatii in care am aceleasi stari.Nu mai pot :cry: viata mea este un chin total, nu ma mai pot bucura de nimic si simt ca am nevoie de ajutor dar nu stiu unde să-l gasesc. Dacă mă poate ajuta cineva ii multumesc din suflet!
Anamaria93
Mesaje: 2
Membru din: Joi Sep 14, 2017 6:25 pm

Re: Nu stiu de ce sufar, depresie,anxietate, fobie sociala..

Mesaj de Anamaria93 »

Urmează terapie de pe acest site,ai încredere in ea și ai încredere in tine.sunt sigura ca o sa fii bine.nu te lasă prada a tot ceea ce simti.viata e foarte frumoasa! Cu bune și rele. Eu asta am învățat.
Psiholog Mihaela Iote
Mesaje: 56
Membru din: Joi Noi 20, 2014 3:26 pm

Re: Nu stiu de ce sufar, depresie,anxietate, fobie sociala..

Mesaj de Psiholog Mihaela Iote »

Buna seara Madalina09,
Imi pare foarte rau ca va confruntati cu starile pe care le-ati descris si inteleg cat de greu va poate fi. Ma bucur totusi ca v-ati facut cont pe site-ul nostru pentru ca aici veti gasi informatii foarte utile care va vor ajuta in tratarea starilor pe care le experimentati.
Puteti urmari cele 3 sedinte-lectii gratuite initial iar apoi ne putem vedea intr-o prima sedinta de psihoterapie on-line in care sa facem o evaluare amanuntita, astfel incat sa intelegem mai bine cu ce va confruntati si ce este de facut pentru a trata aceste stari.

Daca aveti intrebari sau doriti si alte detalii despre psihoterapie, va rog fie sa imi scrieti la sectiunea de comunicare cu psihoterapeutul, fie sa ma sunati.

O seara frumoasa,

Stinga Mihaela Andreea
0736632545
mihaela.iote@psihosolutii.ro
Madalina09
Mesaje: 11
Membru din: Joi Noi 02, 2017 1:49 pm

Re: Nu stiu de ce sufar, depresie,anxietate, fobie sociala..

Mesaj de Madalina09 »

Va multumesc mult pentru raspuns si încurajari. Am sa incep terapia cât mai curând. O seară frumoasă va doresc!
Scrie răspuns