Sunt foarte geloasă pe sotul meu si am intrat în depresie.

Ram0na
Mesaje: 1
Membru din: Lun Feb 26, 2018 6:33 pm

Sunt foarte geloasă pe sotul meu si am intrat în depresie.

Mesaj de Ram0na »

Buna seara,
Numele meu este Ramona, am stări de nervozitate mai mereu, sunt trista mereu si sunt foarte geloasă pe soțul meu. Ne cunoaștem de 2 ani, avem un copil de un an. Am început să fiu foarte geloasă pe el din luna a 6 de sarcina....ii spuneam ce ma deranjează(el filtra foarte mult cu fetele) iar el ma injura si imi spunea ca sunt nebuna. El fiind sofer pe tir ne vedem 2 zile pe saptamana. El cand venea acasa vroia doar sa bea si sa se distreze....de fiecare dată când ieșeam cu prietenii lui, el având mai multe prietene decât prieteni, dansa cu ele foarte provocator si chiar le pupa pe obraz (el fiind foarte beat). Ma batut odată si in fata lor pt ca i am reproșat că de ce o alerga pe o prietena de a lui sa o pupe si i am dat o palmă iar el m-a luat la pumni și picioare. Imi vorbeste foarte urat, ma înjură in ultimul hal. El are 26 de ani iar eu 29. De 2 luni e plecat de acasa. Se duce prin cluburi cu prietenele lui (pun poze pe facebook). Si de divortat nu vrea. Are grija de copil financiar. Are momente cand imi scrie ca ii e greu ca mie sa mi se faca milă de el si eu cedez si dupaia isi ia rolul de bărbat dur... Si iară imi spune ca el vrea sa se distreze ca vrea libertate, si eu il chem acasa si ca avem un copil si el imi spune dragoste cu sila nu se poate. Ma gandesc la copilul meu pt ca daca eu ma îmbolnăvesc nu are cine să aibă grijă de el. Mai am până în decembrie prenatar. Poate ca o sa imi fie mai bn cand voi fi la munca in colectiv. El oricum nu se mai intoarce la noi dar eu sufar si simt ca inebunesc. Va rog din suflet sa mi spuneți ce sa fac? Multumesc!
Psiholog Madalina Robu
Mesaje: 2
Membru din: Mie Noi 01, 2017 9:01 pm

Re: Sunt foarte geloasă pe sotul meu si am intrat în depresi

Mesaj de Psiholog Madalina Robu »

Buna ziua!

Din ce descrieti, inteleg ca treceti printr-o situatie foarte grea si este firesc sa aveti parte de multa tristete si ingrijorare. Din pacate, nu exista vreo cale prin care putem controla comportamentul celorlalti, insa suntem responsabili pentru ceea ce alegem sa facem noi cu ce ni se intampla. Pentru a explora in profunzime ceea ce va provoaca aceasta suferinta legata de partener, va recomand sa apelati la psihoterapie. Va poate ajuta sa va regasiti echilibrul psihic si sa va continuati viata conform valorilor dvs.

Numai bine!

Psihoterapeut Madalina Robu
Telefon: 0748419874
E-mail: madalina.robu@psihosolutii.ro
Skype: Madalina Robu
Scrie răspuns