Nemulțumită cu căsnicia

carmen.bosna12@gmail.com
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mar 12, 2019 2:54 pm

Nemulțumită cu căsnicia

Mesaj de carmen.bosna12@gmail.com »

M-am căsătorit de tânără din dragoste,a fost o căsnicie cu bune și cu rele,mi-am pierdut tatăl în urmă cu 8 ani,iar acum 3 ani fratele mai mic a murit în urma unui accident de tren.A fost un șoc psihic cel puțin ptr mine.De 2 ani lucrez 3 luni in Italia și 3 luni le stau acasă, soțul stă acasă , lucrează când și când, consumă alcool(când bea e cu totul alt om acum rade,acum țipă,acum mă iubește și mă alintă acum îmi zice că nu mă mai suportă)Problema e că nu îl mai suport nici eu,am devenit cu totul alta: nervoasa, agitată, tristă pezi ce trece sunt tot mai rău, mă sufoc,amețeli , tremur,sunt nervoasă cu toți și pe toate.Baiatul nostru de 14 ani mă mai ține pe linia de plutire.Mentionez faptul că nici ei 2 nu se înțeleg bine, îmi zice din ce in ce mai des,,nu îl mai suport mami".Am făcut f multe ptr căsnicia asta, și financiar și spiritual, mi-e greu să plec și să las totul.Amobosit de toate,vreau să fiu fericită, iubită și respectată.Am doar 38 de ani și toată viața înainte,dar unde să mă duc și cum să o iau de la capăt.Sunt fără viață și curaj. Ajutați-ma cu un sfat s-au o soluție.
georgetacatescu
Mesaje: 18
Membru din: Mar Dec 11, 2018 12:59 pm

Re: Nemulțumită cu căsnicia

Mesaj de georgetacatescu »

Ar trebui sa faci niste sedinte de psihoterapie cu un psihoterapeut care sa se priceapa la relatii, ca sa iti dai seama daca are rost sa mai lucrezi la relatia asta sau nu si ca sa te ajute si sa treci peste drama mortii tatalui si al fratelui.

Legat de el, pot doar sa ghicesc ca s-ar putea ca problemele cu alcoolul si aceste certuri sa fie de la faptul ca tu aduci mai multi bani in casa, si el nu se simte barbat,e frustrat din cauza asta. Pentru barbati e important sa fie impliniti profesional si financiar, si sa fie ei cei care castiga mai mult si sa isi intretina familia. Probabil nu se simte implinit. Trebuie sa simta ca ai nevoie de ei, ca ei sunt cei care sustin familia, si sa se simta apreciati pentru asta. Aici poti doar sa il sustii, sa il incurajezi sa isi atinga si el visele.. sa isi ia un job mai bun, etc, dar el trebuie sa aiba un plan de actiune, nu sa ii gasesti tu job, sa ii zici cum sa faca, etc.

Legat de lipsa de respect, aici e mai greu..Noi femeile trebuie sa le comunicam niste standarde, ce este acceptabil si ce nu este acceptabil pentru noi, dar problema e ca trebuie comunicate intr-un mod subtil, ca sa nu apara certuri, agresivitate.

Nu stiu, incearca sa vorbesti cu el ca sa vezi ce si-ar dori el de la relatie , si sa ii spui si ce ai vrea tu, si sa gasiti niste idei cum sa va imbunatatiti relatia.. dar fara sa pari amenintatoare.
Scrie răspuns