Am intrat intr-o depresie infricosatoare! Va rog ajutati-ma!

Melania95
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iul 02, 2019 1:37 am

Am intrat intr-o depresie infricosatoare! Va rog ajutati-ma!

Mesaj de Melania95 »

De cativa ani,am avut numai necazuri ca sa zic asa,nimic nu imi merge bine,desii sunt foarte tanara nu mai am control asupra mea,am doar stari depresive,ganduri de suicid,ganduri sa le fac rau copiilor,sotului si apoi sa ma sinucid,e absolut oribil ce se intampla in capul meu,ma speriu eu de mine,am mereu cosmaruri de genu,sunt mereu trista si extrem de obosita si totul a inceput de la fostul sot,el avea o personalitate bipolara si in unele zile parca era posedat,mi-a distrus viata pur si simplu,dupa divort am crezut ca voi fi bine,ca imi voi revenii,m-am recasatorit,am 2 copii,dar sunt din ce in ce mai grav imi e foarte frica sa nu se intample pana la urma vreo nenorocire,nu ma pot bucura de nimic,nu am rabdare cu copii,cu sotul doar ma cert si iese foarte urat,am ajuns chiar sa il amenint cu un cutit,ii spun mereu ca il urasc ca vreau sa il omor desii in inima mea il iubesc enorm,el este o persoana atat de calma,dar tor reusesc sa il scot din minti,nu stiu cat voi mai rezista,simt ca o iau razna de tot :( am mare nevoie de niste pastile sau ceva sa ma.calmez,nu ma.pot controla efectiv,ma infurii orobil din absolut toate nimicurile. Am mare nevoie de ajutor!! :cry:
Andra2007
Mesaje: 41
Membru din: Joi Noi 29, 2018 4:51 pm

Re: Am intrat intr-o depresie infricosatoare! Va rog ajutati

Mesaj de Andra2007 »

Bună!Îmi imaginez cat trebuie sa fii de speriata si lipsita de speranta!Am vazut ca nu ai primit nici un raspuns si ştiu cat e de greu sa-ti deschizi sufletul cu nevoia disperata de a primi ajutor si sa nu primesti nimic.Am trecut si eu prin asta.Eu nu sunt de specialitate si nu am niciun fel de experienta,doar ca ma confrunt cu anxietatea ceva timp.Eu pot doar sa te incurajez sa mergi la un psihiatru bun,sa primesti un diagnostic corect si in functie de asta sa ti se faca o schema de tratament.Aminteste-ti ca medicamente de genul antidepresivelor sau anxiolitice doar un medic psihiatru le poate prescrie. Nimeni altcineva!Ci siguranta te-ar ajuta sa te inscrii pe site,sa vezi primele sedinte lectii gratuite si sa incepi si psihoterapia!Medicamentele ajuta sa nu mai ai simptome sau sa te odihnesti mai bn dar in acelasi timp ar fii bn sa incepi sa lucrezi cu un psihoterapeut care sa te ajute sa intelegi felul irational in care gandesti si sa incepi sa-l inlocuiesti cu un mod de a gandi cat mai realist si rational.Gandeste-te ca felul in care te simti este urmare a felului in care gandesti!!Te sfatuiesc sa nu mai stai pe ganduri si sa apelezi la ajutor!Nu e nimic gresit in asta!Multă sănătate si sa auzim de bn!
georgetacatescu
Mesaje: 18
Membru din: Mar Dec 11, 2018 12:59 pm

Re: Am intrat intr-o depresie infricosatoare! Va rog ajutati

Mesaj de georgetacatescu »

Buna, desi pare imposibil si ai si gandurile astea foarte negative, exista solutii: psihoterapie, medicatie, carti (daca stii engleza iti recomand o carte pe care s-au facut niste studii si a iesit ca e mai efectiva decat medicatia in a trata depresia - Feeling good- the new mood therapy- David D Burns. Link: https://archive.org/details/FeelingGood ... y/page/n37 Daca nu stii engleza atunci cere-i psihologului tau alte carti in romana.)

Se poate iesi din starea asta, pentru ca odata ce ajungi sa intelegi de ce ai starile astea, cand ajungi sa intelegi ce ganduri stau la baza depresiei tale, isi pierd puterea..

De exemplu tu zici : Am numai necazuri.. totul imi merge rau.. Asta e un gand fals care produce depresie. E fals pentru ca e o generalizare, si amplificare si catastrofare a negativului, nu se poate sa ai numai necazuri fara nici un fel de eveniment pozitiv, ai filtrat tot ceea ce e pozitiv din viata ta. Daca reformulezi gandul asta si faci o lista cu ce ti s-a intamplat pozitiv in viata ta, atunci nu o sa te mai simti asa, pentru ca "Am avut si necazuri dar mi s-au intamplat si lucruri bune", e un gand care nu produce depresie.
Sunt multe lucruri pozitive in ceea ce ai scris: ai o familie, ai reusit sa iti refaci viata dupa prima casnicie, chiar daca nu e perfect, esti tanara si ai timp sa iti revii.
Scrie răspuns