Stari depresive

simonavs
Mesaje: 12
Membru din: Lun Oct 26, 2020 2:29 pm

Stari depresive

Mesaj de simonavs »

Buna,tuturor, as vrea sa spun si eu povestea mea. De 3 ani sunt plecata din Romania impreuna cu logodnicul meu. Locuim doar noi doi, insa avem o viata destul de monotona. Nu avem pe nimeni aici, la serviciu facem zi de zi acelasi lucru si nu prea comunicam cu nimeni. Pandemia a facut situatia si mai rea, deoarece suntem mai izolati ca niciodata. De ceva vreme, aveam putina anxietate si eram uneori trista, insa niciodata nu mi-am pierdut speranta si abia asteptam sa merg de tot acasa in Romania anul ce vine. EI bine, am avut o perioada mai stresanta iar ultimul eveniment m-a dat peste cap foarte tare.
Am ramas insarcinata si din pacate, am pierdut sarcina la 5 saptamani. Asta fiind acum 1 luna. Pe langa faptul ca a trebuit ca in spital sa stau in tot acel timp singura din cauza pandemiei, de atunci, am avut 2-3 atacuri de panica, anxietate, insa nu asta este cel mai greu lucru. Ceea ce m-a speriat foarte mult a fost faptul ca ma simt schimbata. Aveam planuri de viitor care nu ma mai entuziasmeaza atat de tare, merg la munca insa fiindca trebuie nu ca vreau, nu mai imi face placere sa fac activitati de care inainte ma bucuram foarte tare. Visez urat uneori, iar starea mea generala este de tristete, in special dimineata. Gandurile negative nu imi dau pace. Este prima data cand ma vad fata in fata cu aceste stari chiar atat de accentuate, iar acest lucru ma supara foarte tare deoarece am doar 26 ani. Am o viata inainte, si simt ca mi-e foarte greu sa ma bucur de ea.
Noi avem nunta anul viitor, iar in februarie trebuie sa mergem acasa si sa ne ocupam de locuinta noastra. Inainte eram foarte entuziasmata sa fac aceste lucruri, ba chiar munceam in plus pentru a fi sigura ca voi avea bani suficienti pentru tot ce este nevoie. Acum nu mai am nicio determinare, parca nu sunt eu. Singurul lucru pentru care vreau sa lupt este sa ma simt mai bine, sa redevin eu, fiindca am o relatie frumoasa si vreau sa ma bucur din nou de viata.
A trecut cineva prin aceste stari de depresie? Ce ati facut sa va simtiti mai bine? Sunt asa dezamagita cand vad ca sunt in starea aceasta si ca nu gasesc raspunsul la intrebarea :''oare ce mi-ar placea sa fac acum?''... Multumesc!
gogosarr
Mesaje: 22
Membru din: Lun Sep 05, 2016 10:19 pm

Re: Stari depresive

Mesaj de gogosarr »

Buna . Se poate spune ca ai avut o serie de evenimente mai putin neplacute in ultima perioada , si este normal sa te simti suparata, furioasa , nelinistita pentru ca observi ca nu iti ies lucrurile cum ai vrea. Dar avand in vedera ca ai suportat destul de bine pana acuma , cu timpul si usor o sa iti recapeti increderea in tine si dorinta pe care o aveai sa iti strangi pentru o casa , sa faci anumite lucruri etc , dar avand in vedere contextul dat este oarecum firesc sa te simti la pamant , mai ales ca probabil ti-ai creat niste credinte care te trag in jos ( nu stiu probabil iti spui intruna ca ai o viata monotona , ca nu iti place jobul actual ) . Partea buna este ca poti sa iti schimbi cumva conceptiile tale asupra anumitor lucruri dar necesita timp . Capul sus , e normal sa ai si coborasuri in viata ( ca deh asa e viata , cateodata e bine , cateodata nu prea si tota sa ) dar ideea este sa invatam sa traim si bine si rau ca nu avem ce face
simonavs
Mesaje: 12
Membru din: Lun Oct 26, 2020 2:29 pm

Re: Stari depresive

Mesaj de simonavs »

multumesc frumos pentru incurajare! Apreciez mult, chiar sper sa reusesc sa trec peste aceste ganduri si convingeri negative!
Scrie răspuns