Depresie și atacuri de panică

mariacarmenleonte
Mesaje: 1
Membru din: Lun Noi 01, 2021 12:33 pm

Depresie și atacuri de panică

Mesaj de mariacarmenleonte »

Bună ziua. Locuiesc împreună cu iubitul meu de 7 ani și avem 3 copii împreună, locuim in Italia și de o perioadă destul de lungă am observat schimbări din ce în ce mai mari în comportamentul lui.La început am pus totul pe baza serviciului,eu sunt casnică pentru că cel mic nu are decât 3 ani și abea a început grădinița, am vrut să mă angajez dar nu este de acord pe motiv că trebuie să mă axez pe copii nu pe muncă.A început să petreacă foarte puțin timp cu noi schimbând prioritățile...de la muncă se oprește la bar și după la unul din vecini unde petrece f mult timp.Incet încet a început să îmi interzică să mă machiez, să îmi fac unghiile,să port tocuri sau să mă dau cu parfum,mai nou îmi interzice să mai vorbesc sau să mă întâlnesc cu prietenele mele pe motiv că ar fi nepotrivite pentru mine.. aseară am avut o ceartă și mi-a spus că eu trebuie să stau doar acasă și să am grijă de copii, de el și de casă atât, că nu îmi trebuie nimic altceva.am atacuri de panică din ce in ce mai dese și mai severe(îmi amorțește fața, mâinile și nu pot respira normal) și am devenit și depresivă...de multe ori consider că nu sunt suficient de bună pentru el, că nu sunt bună pentru nimic, că sunt urâtă și de câteva zile am ajuns să mă gândesc că poate ar fi mai bine dacă nu aș mai fi....chiar nu știu ce să fac și cum să gestionez situația..
Psiholog Larisa Paul
Mesaje: 4
Membru din: Mie Noi 04, 2020 2:10 pm

Re: Depresie și atacuri de panică

Mesaj de Psiholog Larisa Paul »

Bună ziua!
Îmi pare foarte rău să aud că treceți printr-o perioadă atât de dificilă. Pot doar să îmi imaginez cât trebuie să vă fie de greu. Cu siguranță critica și autocritica sunt factori care contribuie la starea noastră de bine și la modul în care ne percepem propria persoană.
Nu e ușor de experimentat nici anxietatea. Aceasta de multe ori ne face să ne îndoim de abilitățile noastre și ne incapacitează.
În viața fiecăruia apar obstacole, mai ușoare sau mai dificile, traversate cu succes sau care ne blochează. Este nevoie să facem inventarul resurselor noastre și să vedem dacă dispunem de cele necesare pentru a traversa această perioadă singuri sau cu ajutor.
Accesați site-ul nostru pentru a înțelege mai bine ce înseamnă anxietatea și care sunt mecanismele prin care aceasta se manifestă în viața noastră, iar primele 3 sedințe-lecție cu explicații video sunt gratuite. Vă stăm la dispoziție oricând pentru ajutor suplimentar.
Numai bine!
Scrie răspuns