Depresie,dezordine

adora27
Mesaje: 2
Membru din: Lun Noi 12, 2012 9:42 pm

Depresie,dezordine

Mesaj de adora27 »

Buna,ma aflu undeva la o granita,la granita dintre resturile unei vieti normale si frumoase, si marginea unei prapastii sunt disperata vreau sa fiu din nou eu,ma aflu intr-o toatala dezordine,dezordine sufleteasca,emotionala,financiara si nu mai fac fata vreau sa imi revin- In urma unei grele copilari, cu un tata tiran si violente domestice, a unei foste casnici de 15 ani cu un alcolist, am o relatie minunata( sau am avut) si doua fetite superbe,...aproape am distrus aceasta relatie cu vorbe si jigniri,,greu de reprodus din motive infime ,mi-am dat seama cat am gresit in momentul in care mi-a spus ca nu mai poate am decazut ,total nu mai pot fii o sotie, nu mai pot fii o mama nu mai am rabdare pt nimic si nimeni,nu mai pot face ordine in dulapuri si in sentimente,sunt frustrata,dezorientata,plang si nu mananc nu dorm.am ganduri destul de negre uneori si asta ma sperie,va rog ajutatima sa fiu din nou eu o mama minunata o femeie care stie ce si cand trebuie sa spuna femeia pt care omul iubit a alergat 2000 de km si i-a iubit enorm si copii,ne-am mutat in germania am un servivi f bun dar nu socializam suntem f singuri traim int-un sat mai izolat fara prieteni si fara multe oportunitati,cred ca asta e o mare cauza a problemelor mele si implicit de cuplu vreau sa ma ajutati,vreau sa accesez acel program online
Va multumesc
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Depresie,dezordine

Mesaj de alexandra_32 »

Draga Adora, imi pare sincer rau ca treci prin asa ceva, si eu cand am apelat la acest program eram disperata, e important sa ai suport din partea unui psihoterapeut...pentru ca in starea in care eram nu puteam sa gandesc pozitiv sau sa imi infrunt singura temerile si starile, nu dispera si gandeste-te ca acolo de pe marginea prapastiei iti intinde mana sansa de a avea viata pe care nu ai avut-o, o viata linistita, copii frumosi si un sot care te iubeste....numai gandind pozitiv si rational vei putea face ordine in mintea ta si in sufletul tau!!Viata e asa frumoasa...de ce sa nu ne bucuram de ea?Iti doresc multa liniste sufleteasca si gaseste resurse sa treci peste aceasta incercare!
adora27
Mesaje: 2
Membru din: Lun Noi 12, 2012 9:42 pm

Re: Depresie,dezordine

Mesaj de adora27 »

Iti multumesc Alexandra,cand ma inceput sa citesc raspunsul tau, am inceput sa plang ,plang si acum plang ca nu sunt singura,plang ca am ajuns aici si plang cu speranta in suflet,eu am fost o femeie minunata,cu multi prieteni, eram puternica si admirata pt cum gandesc cum arat,nu mi-a fost niciodata frica de viata si nu am fost niciodata dependenta de nimic si nimeni..acum am o piatra pe inima ma simt mai ales singura .si imi doresc cu disperare sa fiu iar EU;ITI MULTUMESC PT RASPUNS ITI MULTUMESC F MULT e bine sa sti ca sunt oameni care te inteleg iti doresc si tie o viata minunata si multumesc pt gandurile minunate..
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Depresie,dezordine

Mesaj de alexandra_32 »

Nu ai pentru ce sa imi multumesti Adora, de aia suntem aici sa ne sustinem unii pe altii, si eu am dat in depresie pentru ca nu intelegeam cum intr-o dimineata m-am trezit si viata mea s-a schimbat radical, si eu am o familie minunata, un baietel sanatos, un sot care ma iubeste, dar grijile si stresul, si sensibilitatea mea, si faptul ca ma afecteaza orice din exterior si-au pus amprenta, eu iau si medicatie psihiatrica si fac si psihoterapie!!!Adora nu ezita sa ne scrii atunci cand te simti singura.....multumeste lui D-zeu pentru ce ai si incearca sa inlaturi toate gandurile irationale....curaj si nu uita ca nimic nu e imposibil!
Mikken
Mesaje: 40
Membru din: Joi Aug 23, 2012 3:09 pm

Re: Depresie,dezordine

Mesaj de Mikken »

Draga Adora, daca nu ai facut-o inca, acceseaza cu incredere programul on-line si ia-ti si cateva sedinte pe skype cu unul dintre psihologi. Cu siguranta o sa te vindeci usor usor. Nu esti singura care trece prin astfel de stari, din contra, mai suntem aici destui care am experimentat, din pacate, un atac de panica, o stare de depresie, zile intregi de agonie si tristete, de ganduri negre dar care am experimentat si zile cu soare, destule, dupa perioade grele ! Din moment ce am descoperit acest site si echipa minunata de psihologi de aici, am facut primul pas spre vindecare, eu asa consider. Cu ajutorul terapiei on-line si suportul psihologului o sa reusim sa ne revenim, sunt convins !

Mult succes si sa ai parte de zile cat mai bune !
Psiholog Alice Marasescu
Mesaje: 16
Membru din: Mar Ian 24, 2012 1:30 pm

Re: Depresie,dezordine

Mesaj de Psiholog Alice Marasescu »

Buna Adora,

Imi pare foarte rau ca te afli in aceasta situatie si esti nevoita sa te lupti cu aceste stari de tristete si teama.
Ele pot fi foarte chinuitoare.
Totusi, e bine ca ai inceput sa te interesezi de cum ai putea scapa de aceste stari si ce ar fi bine sa faci pentru ca ele sa nu te mai afecteze.
Chiar daca nu ai avut o viata usoara, asta nu inseamna ca nu poti avea o viata fericita si echilibrata, daca te centrezi pe cautarea unei solutii la problemele tale.
Intr-adevar e posibil ca starile cu care te confrunti sa iti afecteze viata si de aceea e indicat sa iei masuri si sa ceri un sprijin specializat pentru a invata cum sa le controlezi, cum sa scapi de stari, de probleme si cum sa te bucuri iar de viata si de familia ta.
Eu iti doresc mult succes, iar cand te hotarasti sa incepi terapia, eu voi fi acolo pentru tine.
De asemenea, daca ai intrebari sau nelamuriri legate de terapie, e bine sa le adresezi in program, iar eu iti voi raspunde cat mai curand.

O seara frumoasa si ai grija de tine!
Psihoterapeut Alice Marasescu
http://www.gandestesanatos.ro
Scrie răspuns