Spune-ne povestea ta

Gabriel Dinu
Site Admin
Mesaje: 10
Membru din: Lun Oct 24, 2011 10:55 am

Spune-ne povestea ta

Mesaj de Gabriel Dinu »

In aceasta sectiune a forumului ne poti impartasi cum se manifesta furia in cazul tau.
Cand ai observat prima oara ca nu-ti poti controla furia? Care sunt situatiile in care iti pierzi cumpatul cel mai des?
Spune-ne si ce ai facut atunci cand te-ai controlat mai bine.
Ai cumva indicatii pe care le-ai impartasi cu alti oameni? Cum ai facut fata pana acum?
Impartasind cu ceilalti oameni iti va fi mai usor sa incepi sa te controlezi si vei realiza ca sunt foarte multe persoane care trec prin aceeasi situatie sau au experimentat asa ceva.
Poti scrie aici tot ce iti trece prin minte, ce crezi ca te poate ajuta sau ii poate ajuta pe cei care sufera ca si tine.
Poti face aici inca un pas pe drumul catre echilibru si liniste!
Ca sa iti spui povestea ta e nevoie sa apesi pe butonul " NEWTOPIC" sau pe butonul " POST REPLY"

Cu multa caldura!
Psihoterapeut Gabriel Dinu
http://www.gandestesanatos.ro
hriscu madalina
Mesaje: 5
Membru din: Dum Dec 16, 2012 10:45 pm
Localitate: vaslui
Contact:

Re: Spune-ne povestea ta

Mesaj de hriscu madalina »

buna.am avut o problema cu furia care nu a durat decat 1 luna jumatate sa zicem.in fiecare zi din aceasta 1 luna jumatate aveam furnicaturi in brate,omoplati.aceste furnicaturi eu le-am numit nervi interiori.sa nu uit .furnicaturile au aparut dupa un atac de panica la 1 luna cam asa.am fost la tot felul de controale.toate analizele mi-au iesit bine dar pentru irascibilitatea asta si aceste furnicaturi mi sa recomandat vagostabyl.am luat 20 de zile 2 pastilute pe zi si am scapat de aceste furnicaturi.ele apareau imediat ce auzeam un zgomot,orie mic sunet ma deranja ,nu suportam pe nimeni in preajma mea vroia sa fiu cat mai mult singura.dar cu ajutorul lui dumnezeu cu cateva sedinte de terapie la salon si cu aceste pastilute am trecut peste aceasta furie.va doresc succes!
Psiholog Roxana Niculescu
Mesaje: 27
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: Spune-ne povestea ta

Mesaj de Psiholog Roxana Niculescu »

Buna Madalina,
La furie, corpul nostru reactioneaza si de aceea simti frunicaturi.
De aceea este bine sa rezolvam gandurile irationale care dau furie astfel incat sa nu mai fie cazul.
Nuamai bine!
hriscu madalina
Mesaje: 5
Membru din: Dum Dec 16, 2012 10:45 pm
Localitate: vaslui
Contact:

Re: Spune-ne povestea ta

Mesaj de hriscu madalina »

aceste furnicaturi au disparut probabil din cauza acelor pastilute care am zis ca le-am luat dar si cu putina autosugestie.insa in unele momente mai revin furnicaturile,exemplu cand ma enervez.oricum sunt bucuroasa ca nu le mai am de intensitate atat de mare iu atat de dese.
Psiholog Roxana Niculescu
Mesaje: 27
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: Spune-ne povestea ta

Mesaj de Psiholog Roxana Niculescu »

E bine ca nu mai resimti furnicaturile la intensitate mare.
Ceea ce este bine sa stim este ca ele sunt un efect al unor gandurin si temeri pe care este bine sa le rezolvam. Frunicaturile in sine sunt un efect al corpului si sunt neplacute doar. Ceea ce este in spatele lor este discutat si analizat in terapie.
O seara frumoasa!
AdrianC1966
Mesaje: 24
Membru din: Vin Iul 26, 2013 12:23 pm

Re: Spune-ne povestea ta

Mesaj de AdrianC1966 »

Buna ziua,

La mine furia se manifesta ca o manifestare a firii mele impulsive, cu trintiri de obiecte , tipete sau enervare extrema ( care imi provoaca dureri pe jumatate de cap, ameteala, stare generala proasta ).
O cauza ar putea fi si medicamentul Efectin ( am luat chiar si 300 mg zilnic, acum iau 150 mg zilnic ) dar cred ca eu acumulez in mine tendinte reprimate, furie mocnita pe care mi le descarc cu prima ocazie / pe prima persoana. Apoi ma linistesc ( in scurt timp ) de parca nu a fost nimic.
Eu sint si o persoana cam timida, introvertita, cu unele manifestari ale tulburarii de personalitate si sigur cu depresie ( forma severa, cu fenomene conexe.... ).
Bine, recunosc, cel la mult ma infurie sefii mei - un el si o ea, care m-au bagat in spital si mi-au tocat nervii ani de-a rindul.
Sint bolnavi dar nu se trateaza.Serios vorbesc !
Psiholog Roxana Niculescu
Mesaje: 27
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: Spune-ne povestea ta

Mesaj de Psiholog Roxana Niculescu »

Buna ziua,
Cred ca este greu si de aceea este important sa lucram la ceea ce putem controla si anume modul in care reactionam noi la ceilalti si cat ii lasam sa ne afecteze. De aceea este bine sa contientizam cat mai des lucrurile pe care trebuie sa la apreciem in viata noastra.
Numai bine!
AdrianC1966
Mesaje: 24
Membru din: Vin Iul 26, 2013 12:23 pm

Re: Spune-ne povestea ta

Mesaj de AdrianC1966 »

Daaaa, foarte corect si clar.
Ar fi foarte bine daca am putea evita oamenii necivilizati, badarani, prost crescuti , mitocani cit si cei care ne incarca negativ.
Sau daca ma gindesc mai bine sa ii ignoram permanent , asta ii enerveaza si pe ei cel mai tare.
Psiholog Roxana Niculescu
Mesaje: 27
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: Spune-ne povestea ta

Mesaj de Psiholog Roxana Niculescu »

Buna ziua,
Ar fi bine pentru a va diminua emotiile de furie sa revedeti explicatiile evaluari globale negative precum si explicatia lui "trebuie neaparat." E nevoie din cand in cand sa ne reamintim gandurile rationale care sa ne ajute sa ne simtim mai bine.
Numai bine!
AdrianC1966
Mesaje: 24
Membru din: Vin Iul 26, 2013 12:23 pm

Re: Spune-ne povestea ta

Mesaj de AdrianC1966 »

Hallo,

Pina la urma totul sta in mintea mea, nu pot da vina pe medicamente.
Daca ai autocontrol - care se obtine cu exercitiu - mie mi-a luat citeva zile bune - te simti alt om.
De pilda, de cca. 1 luna ma enervez rar, de furie nu mai poate fi vorba.
Si ma simt alt om, chiar asa !!!
Scrie răspuns