Tulburari anxioase si depresive

AndreiSfirlea
Mesaje: 5
Membru din: Dum Oct 11, 2015 6:22 am

Tulburari anxioase si depresive

Mesaj de AndreiSfirlea »

Buna ziua,am 25 de ani si sufar de anxietate si depresie(ma doare capul constant,sunt lipsit de energie fizica si mentala) de cativa ani incoace.Am o viata sociala distrusa,is dezagreabil,nu mai am chef de viata insa ma simt nevoit sa merg inainte pentru parintii mei care si-au pus sperante mari in mine acum cativa ani.Am ajuns la concluzia ca mai bine se nastea altcineva in locul meu doar ca ei sa fie fericiti,vroiam sa-mi iau viata la un moment dat (au fost mai multe tentative defapt) dar nu pot pentru ca ar avea de suferit de pe urma mea in primul rand,o mormantare i-ar costa bani pe care numai din banca i-ar putea lua plus ca mai avem alte datorii si ne descurcam greu si asa iar tatal meu nu are nici un venit,mama castiga putin in perioada asta iar fratele meu ... ei bine ... el isi vede de viata lui cum stie mai bine.In ultimele luni am tinut casa cat de bine am putut platind facturile,cumparand lemne,butelii,mancare ... calculand tot cu abilitate cat sa traim zi de zi dar nu e indeajuns pentru toate eforturile supraomenesti de care au dat dovada parintii mei.Viata mea se rezuma la munca asidua,gaming,citit.Nu am o viata sexuala.Nu mai am energia mentala si fizica care o aveam mai demult ceea ce ma descurajeaza si mai mult in viata de zi cu zi ... ma simt penibil uneori fie la locul de munca intr-o conversatie ... fie in alte situatii unde este imbulzeala,de pilda la magazin cand e multa lume si se uita la mine.Iau medicamente care se dovedesc a fi interesante.Uneori imi dau o stare de depresie severa,ma apuca plansul fie acasa fie la servici alteori is foarte increzator in situatii sociale dar nu pentru mult timp pentru ca obosesc psihic. (Argofan,Alprazolam si Bromazepan) De asemenea am insomnii,nu dorm mai mult de 4 ore pe noapte.

Lucrez la o fabrica de papuci care nu-mi da multa satisfactie ... fac acelasi lucru timp de 8 ore.Bineinteles,mai e si problema banilor care-s destul de putini.De inteles nu ma inteleg cu aproape nimeni insa sunt cateva persoane cu care impart aceleasi pasiuni si cu care ma inteleg bine,persoane care-mi dau o buna dispozitie si ma fac sa ma simt mult mai ok. :)

Cele mai bune momente ... ei ... cand vin colegii la mine in pauza sa discutam fie de gaming,filme,anime-uri,muzica ... Uneori indiferent cat de praf ma simt,parca-mi aduc un fel de lumina in suflet.E o senzatie ciudata ... ma simt bine dupa cateva minute desii ... la nivel conversational ma pierd uneori si obosesc repede psihic !!!

Inafara de colegi si de faptul ca-s foarte apreciat pentru ceea ce fac desii nu-s iubit ca persoana ar mai fi cateva colege care sa zicem ca le/ma plac fizic.Problema e ca nu vreau sa distrug viata nimanui.Habar n-am sa conversez,cum as putea tine o conversatie cu o tipa care se uita toata ziua la mine si le spune altora ca ma place in timp ce eu par s-o ignor ca un idiot ......... ma simteam penibil la un moment dat,simteam ca nu mai pot sta in picioare,ca nu le mai am defapt.Cred ca m-as simtii mai aiurea ca niciodata sa ma fac de ras in fata lor.

PasiunI: PC-ul care m-a tampit in ultimii 10 ani (de la surfing pe internet la gaming intens),cartile (orice gen ... de la literatura universala clasica la S.F and Fantasy),benzile desenate japoneze si americane.Tenisul de masa care nu-l mai practic ca n-am cu cine ... fotbalul la fel ... si sahul.

Is un fraier care a pierdut un joc care se numeste " Viata Reala " ... nu am evoluat,sunt un distrus.

Scopul meu ?

1.Sa am o energie mentala si fizica foarte buna.
2.Sa am o viata sociala foarte buna
3.Sa am o relatie cu cineva
4.Sa simt fericire,iubire si bucurie in viata mea.

Primele 2 puncte mi-ar fi indeajuns sa ma faca sa ma simt okey desii s-ar putea sa sufar de vreo boala mintala ...

PS: Am primit mail de la unul dintre psihoterapeutii site-ului,im hyped up !!! :)
Llocin
Mesaje: 11
Membru din: Dum Mai 24, 2015 5:30 pm

Re: Tulburari anxioase si depresive

Mesaj de Llocin »

Buna andrei , vreau sa iti zic ca si eu sunt in aceeași situație ca si a ta , o parte din ele ca te ma lupt si eu dar acest program o sa te ajute ru ma simt deja mai bine mai sunt momente cand mai cad sau am frica foarte mare dar incerc sa ma încurajez singura dupa care intru pe program si mai fac câte o sedinta . Trebuie sa avem încredere in noi ca vom trece peste aceste momente mai greu sau mai usor dar dacă ne dam silinta vom fi bine cu siguranță . Eu iti doresc multă sănătate sa ai încredere in tine ca totul o sa se rezolve si cu ajutorul lui Dumnezeu , care este o vorba ,,Dumnezeu nu da omului mai mult de cat poate duce,,! Iti urez mult succes si sa ai grija de tine !
AndreiSfirlea
Mesaje: 5
Membru din: Dum Oct 11, 2015 6:22 am

Re: Tulburari anxioase si depresive

Mesaj de AndreiSfirlea »

Iti multumesc pentru increderea acordata.Din cate vad e foarte costisitoare treaba insa o sa incerc sa pun bani deoparte sa vad daca da rezultate.Maine ma duc la psihiatrie,programare facuta de luna trecuta dupa un prim tratament care nu pare sa fi dat rezultate ... starea dinauntrul meu e tot aia ....... :(
Llocin
Mesaje: 11
Membru din: Dum Mai 24, 2015 5:30 pm

Re: Tulburari anxioase si depresive

Mesaj de Llocin »

Acum ce tratament urmezi ?
Llocin
Mesaje: 11
Membru din: Dum Mai 24, 2015 5:30 pm

Re: Tulburari anxioase si depresive

Mesaj de Llocin »

Esti din Cluj?
AndreiSfirlea
Mesaje: 5
Membru din: Dum Oct 11, 2015 6:22 am

Re: Tulburari anxioase si depresive

Mesaj de AndreiSfirlea »

Iau 3 medicamente diferite pentru anxietate,depresie,insomnie,emotivitate puternica si stres.Alprazolam,Argofan si Bromazepan.

Am locuit in Cluj-Napoca ani buni,acum locuiesc intr-un orasel din judetul Harghita.De ce ? :)
victorita
Mesaje: 16
Membru din: Mar Aug 05, 2014 11:11 am

Re: Tulburari anxioase si depresive

Mesaj de victorita »

Buna Andrei! Ti-ai descris viata intr-un mod nu prea placut...ne dai de inteles ca tu esti singurul pe lume cu astfel de probleme,ca viata ta s-a terminat,ca nu mai ai ptr.ce sa traiesti!!!Ei bine,afla ca suntem foarte multi in situatia asta cu depresie,anxietate si ce-o mai fi...multi dintre noi a facut terapie,dar si mai multi care din diferite motive(in special financiare) nu au facut terapie.Poti sa faci terapie si sa te indopi cu pastile pana nu mai poti,atata timp cat tu nu iti schimbi modul de gandire mare lucru nu se rezolva...Andrei,gandeste-te ca ai ptr.ce sa traiesti,viata e frumoasa mai ales ca ai o varsta pe care multi dintre noi am dori sa o mai avem...incearca sa gandesti pozitiv,sa razi chiar daca nu ai dispozitia necesara ,sa faci lucruri pe care ai fi vrut sa le faci in trecut si din diferite motive nu le-ai facut.Lucreaza la modul de a percepe lucrurile..Speranta si buna dispozitie stau in tine!.Mult noroc!
Llocin
Mesaje: 11
Membru din: Dum Mai 24, 2015 5:30 pm

Re: Tulburari anxioase si depresive

Mesaj de Llocin »

Am inteles eu iau cipralex si anxiar
Llocin
Mesaje: 11
Membru din: Dum Mai 24, 2015 5:30 pm

Re: Tulburari anxioase si depresive

Mesaj de Llocin »

Am intrebat ca văzusem pe fb numele tau si scria Cluj
AndreiSfirlea
Mesaje: 5
Membru din: Dum Oct 11, 2015 6:22 am

Re: Tulburari anxioase si depresive

Mesaj de AndreiSfirlea »

Multumesc de sfat Victorita.Asta incerc acum desii psihiatrul meu sustine ca pastilele o sa ma rezolve cu timpul ... :lol:

Nu mai am facebook de vreo 6 ani. :)
Scrie răspuns