ALERGAREA AJUTA FOARTE MULT...

crisan_livia79@yahoo.com
Mesaje: 1
Membru din: Mie Ian 18, 2017 5:11 pm

ALERGAREA AJUTA FOARTE MULT...

Mesaj de crisan_livia79@yahoo.com »

Buna seara,sunt noua pe forum ma numesc Livia,as dori sa va impartasesc un lucru minunat care ajuta foarte mult,e alergarea ,seara sau dimineata cum doriti,pe mine ma ajuta foarte mult in starile de anxietate sau depresie,eu personal simt o schimbare de cand alerg aproape in fiecare seara.V-am scris tocmai ca sa va impartasesc ,ce mai poate ajuta in anumite tulburari psihice,dupa parerea mea personala care ma ajuta mult.o seara frumoasa tuturor!
Psiholog Mihaela Iote
Mesaje: 56
Membru din: Joi Noi 20, 2014 3:26 pm

Re: ALERGAREA AJUTA FOARTE MULT...

Mesaj de Psiholog Mihaela Iote »

Buna seara,
Ma bucur ca ne-ati impartasit ceea ce va ajuta pe dumneavoastră. Intradevar miscarea fizica este importanta in a ne echilibra si a diminua simptomele. Ceea ce este important de asemenea este si modul in care tratam anxietatea sau depresia, iar cea mai eficienta este psihoterapia cognitiv comportamentala. Asta pentru ca nu este suficient doar sportul pentru a ne echilibra pe termen lung.
Multumim pentru postare si daca aveti intrebari sau nelamuriri, va stau la dispozitie.

O seara placuta!

Mihaela Iote
Psihoterapeut
0736632545
mihaela.iote@psihosolutii.ro
ciprian1985
Mesaje: 9
Membru din: Vin Iun 23, 2017 9:10 pm

Re: ALERGAREA AJUTA FOARTE MULT...

Mesaj de ciprian1985 »

buna ziua,eu sunt nou pe aici,eu nu pot alerga si nici de facut mare efort nu sunt in stare,simt ca mi se pune o presiune mare la ceafa si ma panichez
Psiholog Mihaela Iote
Mesaje: 56
Membru din: Joi Noi 20, 2014 3:26 pm

Re: ALERGAREA AJUTA FOARTE MULT...

Mesaj de Psiholog Mihaela Iote »

Buna ziua,
Ma bucur ca v-ati inscris pe site-ul nostru.
Este adevarat ca miscarea fizica ajuta foarte mult in procesul de vindecare, insa este doar o parte din protocolul de vindecare. Ce v-ar ajuta foarte mult ar fi sedintele de psihoterapie prin care veti invata ce se intampla in mintea si in corpul dumneavoastra si ce pasi este nevoie sa faceti.
Este normal sa aveti acele simptome in corp cand alergati, insa mai important este cum le interpretati dumneavoastra.
Daca ati intrebari sau doriti mai multe detalii, imi puteti scrie sau ma puteti suna.

O zi cat mai placuta,

Mihaela Stinga (Iote)
Psihoterapeut
0736632545
ciprian1985
Mesaje: 9
Membru din: Vin Iun 23, 2017 9:10 pm

Re: ALERGAREA AJUTA FOARTE MULT...

Mesaj de ciprian1985 »

Am fost de cateva ori la sala pentru asta,sa alerg macar pe banda rulanta,reusesc doar daca o iau mai incet(ceva de genul sa nu ma napustesc direct acolo)trebuie sa o iau usor sa ma uit in jur sa ma asigur ca nu am ameteli s.a.m.d,si reusesc intr-un final,aceeasi treaba si la stadion (asta este partea cea mai grea),merg pe ideea ca ma indepartez de masina,apoi sunt singur nu cunosc alte persoane si deja am fixata ideea sa nu lesin cumva.la sala fiind totusi cat de cat bine ca te mai imprietenesti cu cineva te mai dai in vorba de una sau de alta dar ma mai reprind.SI apropo...nu stiu cat ma pot plange pe aici in forum,m-am saturat sa fac asta zi de zi cu mine insumi.Iar in ceea ce priveste detaliile nu stiu ce detalii imi puteti da...
Anxietatea mea este una destul de constanta care se accentueaza cand vreau sa ies din casa,sa discut cu persoane oficiale,iar senzatia de lesin apare atunci cand insist,in loc sa ma asez sau sa ma indepartez de la acel loc care imi accentueaza starea.Stiu ca trebuie terapie si ca este un drum cam lung si plin de vointa....
ciprian1985
Mesaje: 9
Membru din: Vin Iun 23, 2017 9:10 pm

Re: ALERGAREA AJUTA FOARTE MULT...

Mesaj de ciprian1985 »

Iata,alta zi,alta intrebare care ma nelamureste,anxietatea si atacurile de panica merg "mana in mana" ?Sau de obicei avem atacuri de panica dupa care anxietate,sau anxietate continua presarata cu atacuri de panica?si dupa cum am vazut in sedinta 4 ca nu putem lesina sub nici o forma doar din cauza unui atac de panica,totusi as vrea sa stiu ceva,in mintea mea stiu ca o persoana lesinata,pentru a-si reveni mai sunt si alte persoane dandu-i palme si stopindu-l cu apa pe fata...ma rog,asta e in mintea mea...ce se intampla daca o persoana lesina si nu mai e nimeni sa il ajute,isi revine singur?sau ramane asa pana il gaseste cineva
Larisa40
Mesaje: 31
Membru din: Mie Mar 22, 2017 11:57 am

Re: ALERGAREA AJUTA FOARTE MULT...

Mesaj de Larisa40 »

Bună, Ciprian. Din experienta mea cu anxietatea și AP îți pot spune ca prima data apare anxietatea și după apar și atacurile de panica.Din fericire dacă putem spune asa AP durează relativ puțin, dar după ce trece ramai cu anxietatea.Explica asta și în clip Domnul Dinu.Dar și aici depinde de la persoana la persoana..poți avea anxietate fără sa faci atacuri,poți avea atacuri fără sa ramai cu anxietatea.Dacă ai acces la sedinta cu nr.ul 4 înseamnă că intrat în program deja,discuta asta cu psihologul tău, te va ajuta sa înțelegi diferența cu siguranță:). Muita bafta îți doresc,și îți spun din propria experienta totul este în mintea noastră;)
ciprian1985
Mesaje: 9
Membru din: Vin Iun 23, 2017 9:10 pm

Re: ALERGAREA AJUTA FOARTE MULT...

Mesaj de ciprian1985 »

multumesc,tocmai ce am avut o sedinta pe skype si mi s-a explicat,in mare am de luptat cu anxietatea pe care o am de dimineata pana seara,ma tin toti muschii,spatele,imi tin capul aplecat si ma uit in jurul meu incruntat de la anxietate,care nu ma lasa sa stau drept in piciocare,un tremurat continuu,zici ca sunt un batran de 80 de ani,pana si unul ar sta mai bine in fata mea,am inteles cum e treaba de atac de panica,trebuie sa vad cum fac cu anxietatea,deci nu mai pot...
Larisa40
Mesaje: 31
Membru din: Mie Mar 22, 2017 11:57 am

Re: ALERGAREA AJUTA FOARTE MULT...

Mesaj de Larisa40 »

Știu cum este sa te lupți cu anxietatea, te cred, dar incearca sa ai un pic de rabdare..este greu ,chiar foarte greu ...încearcă sa vezi primele 3 ședințe de cate ori poți, citește și articolele de pe site,sunt scrise de psihologii de aici,ajuta foarte mult ..eu am avut luni de zile când nu ieșeam singura din casa tot din cauza faptului ca simțeam ca mi se taie picioarele de la genunchi în jos...încearcă sa ai un pic răbdare ca va fi bine ;)
ciprian1985
Mesaje: 9
Membru din: Vin Iun 23, 2017 9:10 pm

Re: ALERGAREA AJUTA FOARTE MULT...

Mesaj de ciprian1985 »

buna larisa,iti scriu mereu tie pentru ca doar tu mai esti pe aici,iti multumesc pentru incurajari foarte mult,sa stii ca asta fac,incerc sa am rabdare,acum ca o paradigma chiar asta este marea mea problema pe langa anxietate,nu am rabdare,de exemplu daca trebuie sa astept pe cineva nu pot sta linistit sa astept,cat de mult as incerca nu reusesc (acum),daca ma tin ocupat de exemplu sa conduc masina mai merge,totusi la semafor sau la o masa pe terasa pe undeva chiar nu reusesc,ma rog...stiu ca mai este de muncit.Hai sa fac o gluma,am vazut in niste articole ca o persoana are in medie 60-70.000 de ganduri pe zi,ceea ce noi astia mai anxiosi sau "mai slabi de ingeri" avem doar vreo doua,o sa mor,o sa lesin,innebunesc:))))).da...Sau int-o intrebare care am avut-o de la un psiholog,era daca am ganduri sinucigase,hahahhaha:)))))))cine scoate intrebarea asta ?atat timp cat mie mi-e frica de moarte:)))))))
Scrie răspuns