anxietate si frica

Tatiana-Marinela
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Mai 20, 2017 4:56 pm

anxietate si frica

Mesaj de Tatiana-Marinela »

Buna ziua, ma numesc Tatiana si am sa va scriu scurt povestea mea. Picatura care a umplut paharul a fost un eveniment neplacut, petrecut in luna mai a anului trecut. Starea in care ma aflam este greu de deschis, ma simteam la pamant, prabusita atat psihic cat si emotional. Aveam dese atacuri de panica, vedeam totul in negru si simteam ca nimic nu mai are sens.Sufeream de dese atacuri de panica, si ma macinam pe dinauntru si tineam totul in mine, eram convinsa ca viata mea se va sfarsi si nu vedeam lumina de la capatul tunelului. Am inceput sa caut pe internet fel si fel de raspunsuri si asa am aflat despre acest program Gandeste sanatos. Recunosc ca am fost foarte sceptica atunci cand am fost sunata de catre doamna psiholog Alexandra Pacurar, datorita dansei am inceput cu pasi timizi drumul spre vindecare. Am inceput terapia in luna iunie si datorita profesionalismului si empatiei de care a dat dovada, pot sa spun cu mana pe inima ca ma simt aproape complet vindecata. Am urmat programul Gandeste Sanatos cu incredere, il recomand cu drag tuturor :). Doresc pe aceasta cale sa-i multumesc din suflet d.nei psiholog Alexandra Pacurar de rabdarea de care a dat dovada, de faptul ca a crezut in mine, de faptul ca m-a ajutat sa gandesc sanatos, multumesc pentru toate sfaturile si sugestiile care au dus la vindecarea mea. Stiu ca voi avea de lucru cu MINE si in continuare si ca va trebui sa muncesc zilnic pentru a nu recadea, dar sunt optimista si merg pe dumul meu inainte cu incredre. MULTUMESC!!!
Andreea Caldararu
Mesaje: 4
Membru din: Mar Noi 07, 2017 12:24 am

Re: anxietate si frica

Mesaj de Andreea Caldararu »

Buna,ma numesc Andreea.Si eu am trecut tot din luna mai printr un episod de atac de panica si de atunci s a dezvoltat in mine o anxietate puternica.eu am mai avut in martie 2013 un atac de panica dar nu a fost atat de intens acompaniat de anxietate ca in luna mai cand ma aflam in Romania in concediu si de la f multe drumuri prin tara,oboseala s a resimtit si am cazut in cercul vicios al atacului de panica.am ajuns la urgenta,mi a dat o pastiluta pt tensiune ca aveam tensiunea 16-17.am dormit la un hotel la indrumarea dr.precizez ca stau in Germania.Am reusit sa ma intorc inapoi aici,cumparasem niste pastile homeopate care luasem in 2013 si astfel am reusit sa fac toata calatoria Ro-Germania.aici totul ok timp de o sapt cand din nou atac de panica si au urmat stari de anxietate grele.am reusit sa ma angajez dar din pacate doar pt o luna jumate pt ca n am rezistat atat zgomotelor din fabrica cat si anxietatii mele,atacurilor de panica.mereu eram cu pastile homeopate dupa mine.am inceput sa fac terapie cu un neamt pana in noiembrie(destul de greu avand in vedere limba germana grea dar ne intelegeam).eram f fericita la inceput cu terapia pt ca imi doream sa ma fac bine.sa trec de toate fobiile,fricile si ingrijorarile zilnice(ma confrunt cu teama de a sta singura,merge cu autobuzul,sa dorm singura cand sotul este de noapte,uneori nu mai suport starile de neliniste,multe activitati ce faceam inainte acum nu prea le mai faceam,etc)dar cum spuneam,m am bucurat mult ca am gasit liber la un psihoterapeut aici pt ca de obicei primesti programare si dupa 6 luni/1 an.a fost o experienta neplacuta rau acest psihoterapeut,daca la inceput imi placea pt ca ma luase de cand eram mica si reuseam sa ma descarc,pe parcursul lunilor terapia a deviat f mult uneori chiar ma certa ca de ce nu merg la sala de fitness,ca de ce dau banii pe homeopate,de ce nu caut de munca etc plus ca ne vedeam f rar de acum.nu mai ne vedeam o data pe sapt daca era vreo fiesta aici sau avea ceva de rezolvat.eu tot incercam sa caut pe net de acum cateva solutii la problema mea si ma duceam si l intrebam daca e ok asa.de exp lucruri care aveam nevoie sa le aud la terapie.mentionez ca in perioada aceea eram f rau:aveam toate simptomele posibile ale anxietatii si atacurilor de panica si chiar depresiei.am chemat pe soacra sa vina in ideea ca nu voi sta singura dar nu m a ajutat pt ca eu treceam printr o perioada urata:vroiam sa dorm f mult doar sa nu simt atata frica si ganduri negative,tremuram,nu ma bucuram deloc de viata,plangeam f mult,luam ff multe homeopate la indicatia dr din tara care m a ajutatbin 2013 plus alte homeopate de la dr fam de aici dar tot homeopate.ma ajutau sa imi stapanesc un pic starea de disperare sa nu mai simt atata frica,anxietate,panica,mi s a dezvoltat fobia de a merge in masina pt ca atacul de panica acolo s a petrecut in mai 2017.pana la urma in noiembrie dupa ce in sept sau octombrie nu ma vazusem o luna cu terapeutul,acesta mi a zis ca stopeaza terapia ca are nu stiu ce cursuri.si eu imi doream sa fac lucrul asta pt ca din octombrie mi am cautat un alt terapeut dar cum abia dupa 6 luni putea sa ma primeasca am gasit din intamplare pe net tot im octombrie pagina aceasta gandestesanatos si m a contactat Alexandra Pacurar.la inceput am fost destul de sceptica pt ca nu stiam cum va fi terapia online si nu am inceput terapia pana la data de 4 decembrie cand eu am cautat o si i am zis ca vreau sa incerc.de aici incepe povestea sa capete alta nuanta,impreuna cu ea si cu lectile de pe site in f scurt timp am reuseit sa inteleg toate gandurile si emotiile negative de ce apar,din noiembrie deja imi propusesem sa renunt la o parte din homeopate dar de cand am inceput cu Alexandra sa fac terapie si mai mult le am redus pana ce in clipa de azi de 3 sapt cred nu mai iau deloc.prin Abc-uri cu ea si repetitie si practicarea lor reusesc usor sa fac activitati care inainte imi era frica:merg cu masina,cu autobuzul,stau singura mai usor,ma plimb singura,rad,fac glume,ma bucur mai mult de viata.citesc zilnic pastilute si credintele,citesc din cartile recomandate pe site care le recomand tuturor,fac Abc cand simt ca am ganduri si emotii negative,etc.probabil va plictisesc cu istoria mea dar am ales sa scriu din experienta mea,cum si altii au scris si care mi a redat si mie o speranta sa apelez la acest Site.Mai am recaderi in schimb dar fac de pe 4 decembrie terapie si e normal sa mai avem recaderi dar avand atata informatie de pe site nu mai simt in acele momente disperare si toate simptomele anxietatii,ale atacului de panica chiar deloc pot spune.iar Alexandra Pacurar este o femeie care are multa rabdare si iti da raspuns la orice te intereseaza sa afli.Pe aceasta cale vreau sa i multumesc pt tot si pt va mi a redat pofta de viaza,care este atat de frumoasa,zambetul si bucuria care sunt sanatate pt a trai.Prin repetitie,rabdare si perseverenta vom reusi toti!Va doresc toate cele bune si multa incredere:voi sunteti proprii vostri terapeuti prin acest program.
Antonias
Mesaje: 7
Membru din: Dum Ian 28, 2018 12:10 am

Re: anxietate si frica

Mesaj de Antonias »

Bună,Andreea! Si eu am fost la fel ca tine anul trecut pe vremea asta( dormeam mult ca sa nu mai simt starile alea) eram complet nefunctionala..prinul atac de panica a fost in dec 2016 dar cel mai rau mi a fost ian febr 2017..am urmat 5 luni de tratam cu serttalina si o lună jum cu anxiar..m am.simtit usor usor mai bine dar nici vorbă de cum eram insinte..de pe 1 februarie anul asta am inceput si eu terapia tot cu Alexandra si parca simt deja ca incep sa mi apara gânduri pozitive..in sensul ca acum o sapt daca ma simteam un pic mai bine pe parcursul unei zile ma gandeam ca o sa mi treaca si iar o sa ma simt prost..ei acum ma gandesc sa profit de ora aia sau orele in care ma simt mai bine,chiar dacă stiu ca or sa treaca si probabil vor veni vremuri mai grele. Dar ma gandesc ca aceste stări or sa dispară de tot, cum imi spune alexandra mie, Sunt pe drumul cel bun si am inceput terapia..chiar daca doar de 11 zile si nu vad progrese cine stie ce..dar macar mi am recăpătat speranta si e si normal sa nu mi revin intr un timp atat de scurt..importsnt este sa avem răbdare! Mi ar.placea sa ma mai tii la curent cu starile tale, Eu mi am promis ca atunci cand o sa ma fac bine de tot o sa scriu pe acest forum ca m am vindecat întrucât chiar am avut o prrioada destul de grea timp de 1 an si 3 luni de zile ..astept sa vina ziua aceea!
Andreea Caldararu
Mesaje: 4
Membru din: Mar Noi 07, 2017 12:24 am

Re: anxietate si frica

Mesaj de Andreea Caldararu »

Buna Antonias!Ai facut o alegere f buna alegand acest site.Eu de cand l am inceput,cum am scris mai sus m am schimbat mult,citind zilnic lectiile de pe site si lucrand cu psihoterapeutul pe problema ta vei reusi sa iti cunosti mai bine gandurile si sa lupti contra celor negative,pe langa asta te ajuta sa te dezvolti personal in viata de zi cu zi.Fiind oameni am invatat ca e normal sa mai avem si stari de neplacere dar sa nu catastrofam pt ca un atac de panica/anxietate nu este ceva atat de groaznic precum pare,exista alte lucruri mult mai grave.Pe mine m a ajutat f mult si mi a dat o doza de speranta explicatia atacului de panica de pe site.Am realizat ca nu este atat de grav precum credem noi si ca acele stari neplacute care vin odata cu el sunt reactii absolut normale la frica,panica si ca acele batai ale inimii(adrenalina)este sanatate pura.Cred ca ai citit si tu explicatia.Pe mine m a schimbat mult aceasta explicatie si cand aveam un inceput de frica ma gandeam si ma gandesc ca nu am ce sa patesc rau si incerc cat pot de mult sa fac activitati de care imi este frica.Ma bucur mult ca mi ai raspuns,si iti doresc mult succes in acest drum si imi doresc sa auzim de bine.
Antonias
Mesaje: 7
Membru din: Dum Ian 28, 2018 12:10 am

Re: anxietate si frica

Mesaj de Antonias »

Heiii! Da. si pe mine ma ajuta mult filmuletul cu atac de panica, il ascult in fiecare seara de o saptamana de zile! Mai nou am observat ca mi-este frica sa inghit mancare, atunci cand am ceva in gura simt ca nu pot sa inghit si ca mi se duce pe trahee si ma sperii. Dar cand beau lichide nu am starea asta si realizez ca nu ar trebui sa existe nici la mancarea solida..Stiu ca este doar de la stress asta, dar acum am o retincenta cand vad mancarea ( chiar daca nu prea am pofta de mancare de vreo 2-3 luni)..abia astept miercuri la cabinet sa fac un ABC despre asta pt ca imi da o stare urata rau.
Andreea Caldararu
Mesaje: 4
Membru din: Mar Noi 07, 2017 12:24 am

Re: anxietate si frica

Mesaj de Andreea Caldararu »

Si eu am simtit senzatia asta in vara dupa atacul de panixa,la fabrica unde ma angajasem si eram f stresata atunci si deja generasem stari anxietate si eram ca o leguma,ma simteam la pamant.slabisem f mult..acum m am ingrasat :)) o sa ti revii usor,ai incredere!eu de exp in 2013 am facuf terapie un pic si in 2014 dar f putin pt ca la ultima mergeam ca la o prietena sa i povestesc ce am facut toata sapt si am abandonat pt ca nu reuseam nimic astfel.in schimb aici pe site si in sedinta de terapie saptamanala incearca sa ajute exact pe problema care o ai.si eu am recaderi inca,ma lupt cu gandurile dar de la saptamana la saptamana sunt mai bine,disput gandurile negative.sa nu te descurajezi si sa urmezi terapia.voi recomanda ca si tu la final aceasta platforma tuturor si chiar de acum.cand o sa faci Abc cu Alexandra o sa ti disputi problema asta si te va ajuta mult.
Psiholog Alexandra Pacurar
Mesaje: 18
Membru din: Dum Ian 29, 2017 11:47 am

Re: anxietate si frica

Mesaj de Psiholog Alexandra Pacurar »

Tatiana-Marinela scrie:Buna ziua, ma numesc Tatiana si am sa va scriu scurt povestea mea. Picatura care a umplut paharul a fost un eveniment neplacut, petrecut in luna mai a anului trecut. Starea in care ma aflam este greu de deschis, ma simteam la pamant, prabusita atat psihic cat si emotional. Aveam dese atacuri de panica, vedeam totul in negru si simteam ca nimic nu mai are sens.Sufeream de dese atacuri de panica, si ma macinam pe dinauntru si tineam totul in mine, eram convinsa ca viata mea se va sfarsi si nu vedeam lumina de la capatul tunelului. Am inceput sa caut pe internet fel si fel de raspunsuri si asa am aflat despre acest program Gandeste sanatos. Recunosc ca am fost foarte sceptica atunci cand am fost sunata de catre doamna psiholog Alexandra Pacurar, datorita dansei am inceput cu pasi timizi drumul spre vindecare. Am inceput terapia in luna iunie si datorita profesionalismului si empatiei de care a dat dovada, pot sa spun cu mana pe inima ca ma simt aproape complet vindecata. Am urmat programul Gandeste Sanatos cu incredere, il recomand cu drag tuturor :). Doresc pe aceasta cale sa-i multumesc din suflet d.nei psiholog Alexandra Pacurar de rabdarea de care a dat dovada, de faptul ca a crezut in mine, de faptul ca m-a ajutat sa gandesc sanatos, multumesc pentru toate sfaturile si sugestiile care au dus la vindecarea mea. Stiu ca voi avea de lucru cu MINE si in continuare si ca va trebui sa muncesc zilnic pentru a nu recadea, dar sunt optimista si merg pe dumul meu inainte cu incredre. MULTUMESC!!!
Buna ziua, ma bucur mult ca ati impartasit experienta dumneavoastra cu noi si si mai mult ma bucur ca am avut ocazia sa va cunosc si sa lucram impreuna. Ati dat dovada de curaj incepand terapia si apoi de rabdare si perseverenta, iar asta a contat mult in procesul dumneavoastra de recuperare. Cum ati spus si dumneavoastra, va mai fi nevoie sa lucrati cu gandurile si emotiile dar cel mai important este ca acum stiti ca dumneavoastra sunteti cea care le controlati si puteti oricand sa va apelati la strategiile care v-au ajutat, fie ca cititi o carte, fie ca modificati gandurile negative in altele mai rationale, fie ca va implicati in activitati placute si cu sens pentru dumneavoastra.
Va doresc multa sanatate si sa ne auzim cu bine!
Psihoterapeut Alexandra Pacurar
Psiholog Alexandra Pacurar
Mesaje: 18
Membru din: Dum Ian 29, 2017 11:47 am

Re: anxietate si frica

Mesaj de Psiholog Alexandra Pacurar »

Andreea Caldararu scrie:Buna,ma numesc Andreea.Si eu am trecut tot din luna mai printr un episod de atac de panica si de atunci s a dezvoltat in mine o anxietate puternica.eu am mai avut in martie 2013 un atac de panica dar nu a fost atat de intens acompaniat de anxietate ca in luna mai cand ma aflam in Romania in concediu si de la f multe drumuri prin tara,oboseala s a resimtit si am cazut in cercul vicios al atacului de panica.am ajuns la urgenta,mi a dat o pastiluta pt tensiune ca aveam tensiunea 16-17.am dormit la un hotel la indrumarea dr.precizez ca stau in Germania.Am reusit sa ma intorc inapoi aici,cumparasem niste pastile homeopate care luasem in 2013 si astfel am reusit sa fac toata calatoria Ro-Germania.aici totul ok timp de o sapt cand din nou atac de panica si au urmat stari de anxietate grele.am reusit sa ma angajez dar din pacate doar pt o luna jumate pt ca n am rezistat atat zgomotelor din fabrica cat si anxietatii mele,atacurilor de panica.mereu eram cu pastile homeopate dupa mine.am inceput sa fac terapie cu un neamt pana in noiembrie(destul de greu avand in vedere limba germana grea dar ne intelegeam).eram f fericita la inceput cu terapia pt ca imi doream sa ma fac bine.sa trec de toate fobiile,fricile si ingrijorarile zilnice(ma confrunt cu teama de a sta singura,merge cu autobuzul,sa dorm singura cand sotul este de noapte,uneori nu mai suport starile de neliniste,multe activitati ce faceam inainte acum nu prea le mai faceam,etc)dar cum spuneam,m am bucurat mult ca am gasit liber la un psihoterapeut aici pt ca de obicei primesti programare si dupa 6 luni/1 an.a fost o experienta neplacuta rau acest psihoterapeut,daca la inceput imi placea pt ca ma luase de cand eram mica si reuseam sa ma descarc,pe parcursul lunilor terapia a deviat f mult uneori chiar ma certa ca de ce nu merg la sala de fitness,ca de ce dau banii pe homeopate,de ce nu caut de munca etc plus ca ne vedeam f rar de acum.nu mai ne vedeam o data pe sapt daca era vreo fiesta aici sau avea ceva de rezolvat.eu tot incercam sa caut pe net de acum cateva solutii la problema mea si ma duceam si l intrebam daca e ok asa.de exp lucruri care aveam nevoie sa le aud la terapie.mentionez ca in perioada aceea eram f rau:aveam toate simptomele posibile ale anxietatii si atacurilor de panica si chiar depresiei.am chemat pe soacra sa vina in ideea ca nu voi sta singura dar nu m a ajutat pt ca eu treceam printr o perioada urata:vroiam sa dorm f mult doar sa nu simt atata frica si ganduri negative,tremuram,nu ma bucuram deloc de viata,plangeam f mult,luam ff multe homeopate la indicatia dr din tara care m a ajutatbin 2013 plus alte homeopate de la dr fam de aici dar tot homeopate.ma ajutau sa imi stapanesc un pic starea de disperare sa nu mai simt atata frica,anxietate,panica,mi s a dezvoltat fobia de a merge in masina pt ca atacul de panica acolo s a petrecut in mai 2017.pana la urma in noiembrie dupa ce in sept sau octombrie nu ma vazusem o luna cu terapeutul,acesta mi a zis ca stopeaza terapia ca are nu stiu ce cursuri.si eu imi doream sa fac lucrul asta pt ca din octombrie mi am cautat un alt terapeut dar cum abia dupa 6 luni putea sa ma primeasca am gasit din intamplare pe net tot im octombrie pagina aceasta gandestesanatos si m a contactat Alexandra Pacurar.la inceput am fost destul de sceptica pt ca nu stiam cum va fi terapia online si nu am inceput terapia pana la data de 4 decembrie cand eu am cautat o si i am zis ca vreau sa incerc.de aici incepe povestea sa capete alta nuanta,impreuna cu ea si cu lectile de pe site in f scurt timp am reuseit sa inteleg toate gandurile si emotiile negative de ce apar,din noiembrie deja imi propusesem sa renunt la o parte din homeopate dar de cand am inceput cu Alexandra sa fac terapie si mai mult le am redus pana ce in clipa de azi de 3 sapt cred nu mai iau deloc.prin Abc-uri cu ea si repetitie si practicarea lor reusesc usor sa fac activitati care inainte imi era frica:merg cu masina,cu autobuzul,stau singura mai usor,ma plimb singura,rad,fac glume,ma bucur mai mult de viata.citesc zilnic pastilute si credintele,citesc din cartile recomandate pe site care le recomand tuturor,fac Abc cand simt ca am ganduri si emotii negative,etc.probabil va plictisesc cu istoria mea dar am ales sa scriu din experienta mea,cum si altii au scris si care mi a redat si mie o speranta sa apelez la acest Site.Mai am recaderi in schimb dar fac de pe 4 decembrie terapie si e normal sa mai avem recaderi dar avand atata informatie de pe site nu mai simt in acele momente disperare si toate simptomele anxietatii,ale atacului de panica chiar deloc pot spune.iar Alexandra Pacurar este o femeie care are multa rabdare si iti da raspuns la orice te intereseaza sa afli.Pe aceasta cale vreau sa i multumesc pt tot si pt va mi a redat pofta de viaza,care este atat de frumoasa,zambetul si bucuria care sunt sanatate pt a trai.Prin repetitie,rabdare si perseverenta vom reusi toti!Va doresc toate cele bune si multa incredere:voi sunteti proprii vostri terapeuti prin acest program.
Buna Andreea,

Te felicit pentru implicarea ta in procesul terapeutic, dai dovada de multa seriozitate, responsabilitate si autodisciplina in ceea ce priveste schimbarile la nivel cognitiv si comportamental necesare vindecarii. Te incurajez sa continui cu aceeasi perseverenta si iti reamintesc ca sunt alaturi de tine pe acest drum al dezvoltarii tale.

O zi minunata,
Psihoterapeut Alexandra Pacurar
Psiholog Alexandra Pacurar
Mesaje: 18
Membru din: Dum Ian 29, 2017 11:47 am

Re: anxietate si frica

Mesaj de Psiholog Alexandra Pacurar »

Antonias scrie:Heiii! Da. si pe mine ma ajuta mult filmuletul cu atac de panica, il ascult in fiecare seara de o saptamana de zile! Mai nou am observat ca mi-este frica sa inghit mancare, atunci cand am ceva in gura simt ca nu pot sa inghit si ca mi se duce pe trahee si ma sperii. Dar cand beau lichide nu am starea asta si realizez ca nu ar trebui sa existe nici la mancarea solida..Stiu ca este doar de la stress asta, dar acum am o retincenta cand vad mancarea ( chiar daca nu prea am pofta de mancare de vreo 2-3 luni)..abia astept miercuri la cabinet sa fac un ABC despre asta pt ca imi da o stare urata rau.
Buna Antonia,

Imi dau seama ce neplacut este sa ai senzatiile acestea si ma bucur ca ai scris pe forum despre ele, deoarece cei care se confrunta cu ele vor realiza ca nu sunt singuri. Cum iti spuneam, aceasta frica este una destul de comuna. Partea buna e ca la fel ca orice alta fobie specifica, si teama de a inghiti este tratabila, modificand mecanismele care o sustin (ganduri catastrofice, irationale, plus comportamentele de monitorizare, evitare) dispare si aceasta frica. Astept si eu sa ne vedem miercuri si sa discutam mai pe larg despre aceasta problema.

Sa ai o zi frumoasa,
Psihoterapeut Alexandra Pacurar
Scrie răspuns