Se poate! Sa existe dorinta!

alexandra.marin
Mesaje: 3
Membru din: Lun Sep 03, 2018 12:11 pm

Se poate! Sa existe dorinta!

Mesaj de alexandra.marin »

Buna tuturor,

Scriu aici pentru ca atunci cand eu aveam nevoie de speranta, nu prea gaseam oameni care sa isi fi impartasit experienta aici care a dus si la o 'rezolvare' ca sa zic asa. Intotdeauna am fost o persoana cu tenta spre anxietate insa vulnerabilitatea s-a declansat total in anul mai 2017 cand tata a decedat. Eu aveam o perioada mare de stres, cu delegatii in strainate si dupa decesul lui mi s-au declansat atacurile de panica si fricile fara motiv. Am facut greseala de a incepe sa caut pe forumuri(nu faceti asa va rog ca va baga si mai tare in frica) si starile mi s-au declansat si mai tare. Am ajuns la psihiatru, am urmat tratament 9 luni de zile insa dupa ce am terminat tratamentul, am avut un eveniment stresant bazat pe o decizie de a pleca sau nu pentru o oferta de munca in strainatate. Decizia aceasta mi-a trezit aceleasi ganduri care imi declansau emotiile identice din perioada dupa ce tata a decedat si nu am mai putut pleca. Din fericire, am ajuns din la terapie care m-a indemnat din nou catre psihiatru. Am urmat concomitent tratament medicamentos insa am ajuns pe mana unui doctor exceptional caruia o sa ii multumesc toata viata. Am continuat terapia insa la un moment dat simteam ca terapeutul meu m-a bagat intr-o ceata totala legat de anumite ganduri pe care le aveam si am decis sa apelez la Alexandra Pacurar din cadrul echipei Gandeste Sanatos.

Ce pot sa spun:

1. Intai de toate, am toata recunostinta pentru Alexandra pentru ca este un psihoterapeut exceptional care te intelege si lucreaza cu tine obiectiv. Nu judeca, este buna, modesta si iti inspira adevaratele valori ale vietii
2.Terapia este un proces de durata si care costa insa are avantaje extraordinare.
3. Nu mergeti pe porcarii precum metode care nu sunt aprobate de Colegiul Psihologilor din Romania. Nu dau exemple pentru ca nu vreau sa dau mai multe de gandit.
4. Repetitia e mama invataturii. Repetati gandurile rationale, afirmatii pozitive. Cum se zice:Fake it till you make it! Se spune ca creierul isi impamanteaza noi legaturi neuronale in 72 de zile.
5.Fricile sunt doar proiectii ale mintii. If you have a thought, it doesn't mean you have to believe it. Mintea are in cursul unei zile mii de ganduri, important e cum ne raportam noi la ele.
6. Luati-va un jurnal al recunostintei prin care va notati 5 lucruri pentru care sunteti azi recunoscator.
7. Practicati mindfulness. Recomand aplicatia HeadSpace. Nu este nimic spiritual sau SF, este doar practica concentrarii pe respiratie si practica acceptarii gandurilor.
7. Adevarata vindecare vine prin acceptare de sine, compansiune. Faceti lucruri pentru voi. Duceti-va si plimbati-va in natura, respirati, beti un ceai, mancati o prajitura si multumiti pentru ca puteti sa faceti acesta. De multe ori nu vedem lucrurile astea in momentele de stres sau tulburare.
8.In general, oamenii anxiosi sunt introspectivi, perfecionisti, sensibili si care gandesc mai mult. Nu inseamna ca nu suntem si noi oameni si pana la urma, avem lucrurile noastre speciale nu?Turn sensitivity into creativity.
9. Dati-va timp. Eu eram speriat ca niciodata nu o sa imi pot reveni insa toate lucrurile de mai sus au fost benefice. Recaderile sunt normale pentru ca ele ne fac de fapt sa ne revenim.
10.Daca aveti anxietate, traiti-o, nu dati rezistenta pentru ca va face si mai anxios
Andra2007
Mesaje: 41
Membru din: Joi Noi 29, 2018 4:51 pm

Re: Se poate! Sa existe dorinta!

Mesaj de Andra2007 »

Acest mesaj vine exact sa contrazica gandurile mele de zilele astea,cum ca poate anxietatea nu se vindeca si ca doar suntem ajutati s-o acceptam si sa traim cu ea pt totdeauna!După doua luni de terapie,inca sunt departe de ceea ce am fost sau mi-ar placea sa fiu.Inca sunt anxioasa,mi-e teama sa ies,Mai am simptome.(Mai putine si mai rar decat la inceput).Drumul spre vindecare este lung,dureros,cu capcane. Pare totul f simplu,in fond trebuie doar sa citim,sa repetam,sa ne expunem,dar nu e intotdeauna asa.Mie mi s-a intamplat sa-mi pierd motivatia,sa fiu tentata sa renunt,sa vreau sa se intample totul "ieri"!Eu iti multumesc pt ca ai impartasit experienta ta aici,pt mine mesajul tau este de un real ajutor.sanatate multă!
alexandra.marin
Mesaje: 3
Membru din: Lun Sep 03, 2018 12:11 pm

Re: Se poate! Sa existe dorinta!

Mesaj de alexandra.marin »

Buna Andra,

Eu nu pot sa zic ca m-am vindecat, mai am si eu recaderi si momente grele dar e bine sa te gandesti ca ele vin si trec.
Dutu catalina
Mesaje: 9
Membru din: Lun Ian 07, 2019 2:20 pm

Re: Se poate! Sa existe dorinta!

Mesaj de Dutu catalina »

Buna,Alexandra
Ce fel se manifesta la tine anxietatea? La mi e totul a a inceput de la niste gânduri obsesive . Am inteles aceste gânduri și nu mi mai provoacă frica absolut deloc. Acum ma confrunt cu o stare de tristețe foarte mare. Nu reusesc sa simpt nimica..Nu mai stiu ce e ala un sentiment de iubire . Un sentiment de liniste , vad toată viața in mod negativ .
Da mi u sfat ,te rog
Multa sanatate
alexandra.marin
Mesaje: 3
Membru din: Lun Sep 03, 2018 12:11 pm

Re: Se poate! Sa existe dorinta!

Mesaj de alexandra.marin »

Buna Catalina,

Incearca sa vezi care sunt gandurile din spatele emotiilor tale. Vezi ce credinte irationale ai si incearca sa le pui pe o hartie si sa le discuti cu un terapeut. Iti recomand sa citesti asta ca sa vezi ca multe ganduri de ale tale sunt descrise aici:

https://psychcentral.com/lib/15-common- ... rxyqOo0UsA
Psiholog Alexandra Pacurar
Mesaje: 18
Membru din: Dum Ian 29, 2017 11:47 am

Re: Se poate! Sa existe dorinta!

Mesaj de Psiholog Alexandra Pacurar »

Buna Alexandra,

Multumesc de cuvintele frumoase si de faptul ca ai ales sa impartasesti experienta ta cu ceilalti. Tin sa te felicit pentru constiinciozitate, pentru implicarea ta in procesul terapeutic si pentru faptul ca nu te-ai dat batuta chiar si atunci cand a fost greu. Vom continua umar la umar drumul catre echilibrare, si din cand in cand merita sa ne uitam in spate la toate progresele pe care le-ai facut.

Numai bine,
Psihoterapeut Alexandra Pacurar
alexandra.marin scrie:Buna tuturor,

Scriu aici pentru ca atunci cand eu aveam nevoie de speranta, nu prea gaseam oameni care sa isi fi impartasit experienta aici care a dus si la o 'rezolvare' ca sa zic asa. Intotdeauna am fost o persoana cu tenta spre anxietate insa vulnerabilitatea s-a declansat total in anul mai 2017 cand tata a decedat. Eu aveam o perioada mare de stres, cu delegatii in strainate si dupa decesul lui mi s-au declansat atacurile de panica si fricile fara motiv. Am facut greseala de a incepe sa caut pe forumuri(nu faceti asa va rog ca va baga si mai tare in frica) si starile mi s-au declansat si mai tare. Am ajuns la psihiatru, am urmat tratament 9 luni de zile insa dupa ce am terminat tratamentul, am avut un eveniment stresant bazat pe o decizie de a pleca sau nu pentru o oferta de munca in strainatate. Decizia aceasta mi-a trezit aceleasi ganduri care imi declansau emotiile identice din perioada dupa ce tata a decedat si nu am mai putut pleca. Din fericire, am ajuns din la terapie care m-a indemnat din nou catre psihiatru. Am urmat concomitent tratament medicamentos insa am ajuns pe mana unui doctor exceptional caruia o sa ii multumesc toata viata. Am continuat terapia insa la un moment dat simteam ca terapeutul meu m-a bagat intr-o ceata totala legat de anumite ganduri pe care le aveam si am decis sa apelez la Alexandra Pacurar din cadrul echipei Gandeste Sanatos.

Ce pot sa spun:

1. Intai de toate, am toata recunostinta pentru Alexandra pentru ca este un psihoterapeut exceptional care te intelege si lucreaza cu tine obiectiv. Nu judeca, este buna, modesta si iti inspira adevaratele valori ale vietii
2.Terapia este un proces de durata si care costa insa are avantaje extraordinare.
3. Nu mergeti pe porcarii precum metode care nu sunt aprobate de Colegiul Psihologilor din Romania. Nu dau exemple pentru ca nu vreau sa dau mai multe de gandit.
4. Repetitia e mama invataturii. Repetati gandurile rationale, afirmatii pozitive. Cum se zice:Fake it till you make it! Se spune ca creierul isi impamanteaza noi legaturi neuronale in 72 de zile.
5.Fricile sunt doar proiectii ale mintii. If you have a thought, it doesn't mean you have to believe it. Mintea are in cursul unei zile mii de ganduri, important e cum ne raportam noi la ele.
6. Luati-va un jurnal al recunostintei prin care va notati 5 lucruri pentru care sunteti azi recunoscator.
7. Practicati mindfulness. Recomand aplicatia HeadSpace. Nu este nimic spiritual sau SF, este doar practica concentrarii pe respiratie si practica acceptarii gandurilor.
7. Adevarata vindecare vine prin acceptare de sine, compansiune. Faceti lucruri pentru voi. Duceti-va si plimbati-va in natura, respirati, beti un ceai, mancati o prajitura si multumiti pentru ca puteti sa faceti acesta. De multe ori nu vedem lucrurile astea in momentele de stres sau tulburare.
8.In general, oamenii anxiosi sunt introspectivi, perfecionisti, sensibili si care gandesc mai mult. Nu inseamna ca nu suntem si noi oameni si pana la urma, avem lucrurile noastre speciale nu?Turn sensitivity into creativity.
9. Dati-va timp. Eu eram speriat ca niciodata nu o sa imi pot reveni insa toate lucrurile de mai sus au fost benefice. Recaderile sunt normale pentru ca ele ne fac de fapt sa ne revenim.
10.Daca aveti anxietate, traiti-o, nu dati rezistenta pentru ca va face si mai anxios
Andreea18
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Ian 09, 2021 11:27 am

Re: Se poate! Sa existe dorinta!

Mesaj de Andreea18 »

Buna tuturor ! Sunt si eu inscrisa pe aceasta platforma ,mai am putin si termin prima luna de abonament.Mi-am facut curaj sa apelez la un psihoterapeut abia dupa 2 ani de chin si investigatii...abia acum am acceptat.Ma bucur sa vad oameni care chiar s-au vindecat , chiar daca mi se pare imposibil uneori.Momentan aceasta experienta nu pot sa spun ca m-a schimbat foarte mult ,mai degraba am inteles mai bine ce se intampla in mintea si corpul meu .Sa speram la zile mai bune ! Mult succesc si sanatate tuturor !
andpro
Mesaje: 15
Membru din: Lun Aug 05, 2019 9:42 am

Re: Se poate! Sa existe dorinta!

Mesaj de andpro »

Buna Andreea

Insasi faptul ca intelegi ceea ce se petrece cu tine in mintea si corpul tau este un castig mare. Astfel nu mai ai tendinta de a crede ca ai ceva grav ce nu are rezolvare. Se stie ca pentru a observa o schimbare este nevoie de multa rabdare si practica in indeplinirea sarcinilor psihoterapeutului. Si la mine este acelasi lucru am perioade mai bune dar si perioade rele - important este sa constientizezi ca toate au un sfarsit - deci si perioadele rele. Trebuie sa lucrezi sa le scurtezi durata si intensitatea. Oricum nu exista alta alternativa, deci nu ai decat de castigat. Si la mine sedintele saptamanale cu dna Ioana Ionicioiu sunt ca o gura de aer care imi arata drumul de parcurs. Am avut acum 2 saptamani bune si acum sunt iar intr-o faza proasta dar imi citesc pastilutele si credintele rationale si tin jurnalul pe care il voi dicuta cu psihologul la sedinta urmatoare. Doar cine trece prin aceste stari stie cat este de greu sa te motivezi sa continui dar cum am spus nu exista alta varianta. Prin acceptare si stapanirea unor metode de abordare probabil ca aceste stari isi vor pierde din putere si actiune negativa. Succes
Psiholog Ioana Ionicioiu
Mesaje: 13
Membru din: Vin Feb 03, 2017 5:21 pm

Re: Se poate! Sa existe dorinta!

Mesaj de Psiholog Ioana Ionicioiu »

Andreea18 scrie: Joi Ian 28, 2021 10:09 am Buna tuturor ! Sunt si eu inscrisa pe aceasta platforma ,mai am putin si termin prima luna de abonament.Mi-am facut curaj sa apelez la un psihoterapeut abia dupa 2 ani de chin si investigatii...abia acum am acceptat.Ma bucur sa vad oameni care chiar s-au vindecat , chiar daca mi se pare imposibil uneori.Momentan aceasta experienta nu pot sa spun ca m-a schimbat foarte mult ,mai degraba am inteles mai bine ce se intampla in mintea si corpul meu .Sa speram la zile mai bune ! Mult succesc si sanatate tuturor !
Buna seara,
Ma bucur ca ati decis ca dupa o perioada destul de lunga de stari chinuitoare, sa incepeti psihoterapia, pentru a intelege mecanismul acestora si pentru a invata cum sa le controlati. La inceput poate parea greu si este normal acest lucru, dar va reamintesc faptul ca, daca veti parcurge intreg procesul, nu aveti cum sa nu scapati de aceste stari. Intelegerea lucrurilor si explicatiile pe care le-ati primit pana in acest moment este primul pas spre vindecare. Sunteti abia la inceput, dar pe masura ce vom invata impreuna cum sa va controlati gandurile care va intretin starile si veti face sarcinile recomandate in terapie, veti fi din ce in ce mai bine.

Mult succes!
Psihoterapeut Ioana Ionicioiu
Psiholog Ioana Ionicioiu
Mesaje: 13
Membru din: Vin Feb 03, 2017 5:21 pm

Re: Se poate! Sa existe dorinta!

Mesaj de Psiholog Ioana Ionicioiu »

andpro scrie: Vin Ian 29, 2021 9:06 am Buna Andreea

Insasi faptul ca intelegi ceea ce se petrece cu tine in mintea si corpul tau este un castig mare. Astfel nu mai ai tendinta de a crede ca ai ceva grav ce nu are rezolvare. Se stie ca pentru a observa o schimbare este nevoie de multa rabdare si practica in indeplinirea sarcinilor psihoterapeutului. Si la mine este acelasi lucru am perioade mai bune dar si perioade rele - important este sa constientizezi ca toate au un sfarsit - deci si perioadele rele. Trebuie sa lucrezi sa le scurtezi durata si intensitatea. Oricum nu exista alta alternativa, deci nu ai decat de castigat. Si la mine sedintele saptamanale cu dna Ioana Ionicioiu sunt ca o gura de aer care imi arata drumul de parcurs. Am avut acum 2 saptamani bune si acum sunt iar intr-o faza proasta dar imi citesc pastilutele si credintele rationale si tin jurnalul pe care il voi dicuta cu psihologul la sedinta urmatoare. Doar cine trece prin aceste stari stie cat este de greu sa te motivezi sa continui dar cum am spus nu exista alta varianta. Prin acceptare si stapanirea unor metode de abordare probabil ca aceste stari isi vor pierde din putere si actiune negativa. Succes
Buna seara,
Imi dau seama cat sunt de dificile momentele in care revin starile, dar cum foarte bine ati punctat, aceasta este singura cale de a invata cum anume sa le gestionati, iar cu rabdare si consecventa, orice persoana care se confrunta cu astfel de stari, poate scapa in timp, de ele. Va multumesc pentru apreciere si va felicit pentru eforturile depuse pana in acest moment. Tineti-o tot asa!

Numai bine!
Psihoterapeut Ioana Ionicioiu
Scrie răspuns